Évente 2,3 millió tonna csirketoll megy a szemétbe az Európai Unióban. Mi lenne, ha ebből étel is lehetne?
– teszi fel a kérdést Sorawut Gunn Kittibanthorn, Londonban élő thaiföldi kutató és tervező. A férfi ugyanis rájött arra, hogy a csirketollból ki lehetne vonni fehérjét, majd abból lehetne készíteni műhúst. Projektje azonban nem csupán feltételezés: véghez is vitte elképzelését. Ebből született meg a Kera nevű cég, mely már tálalni is tudta az ehető csirketollat.
Az alapanyagból bőven van lehetőség fehérjét kinyerni, tekintve, hogy a csirketoll 91 százaléka protein, egészen pontosan keratin, melynek ráadásul antioxidánstartalma is magas, emellett nyolc, az egészséges élethez szükséges aminosavat is tartalmaz. A kutató egy általa kifejlesztett komplex eljárásnak köszönhetően 1 kg csirketollból több mint 750 gramm emberi fogyasztásra alkalmas fehérjét tud kinyerni. Ebből csinálta meg saját műhúsát a Kera, mely a cég saját bevallása szerint nem is húshelyettesítő termék, hanem olyasvalami, ami még a húsnál is jobb.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A cég abszolút a zero waste létre törekszik, azaz semmit sem szeretnének kidobni. Ez egybevág azzal az újra trendivé váló táplálkozási szokással (orrtól a farokig), melyben az állatok minden porcikáját feldolgozzák a fenntarthatóság jegyében.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Kera első próbakóstolását Londonban tartották március végén, a helyszíni beszámolók szerint a termék megkülönböztethetetlen volt az igazi hústól.