Az amerikai Nike nyerte az Európa-bajnokság csoportkörét, ugyanis hét válogatott (francia, angol, portugál, holland, török, szlovák, szlovén) játszik a szerelésében a nyolcaddöntőbe jutottak közül. Egyelőre második a német Adidas négy csapattal, a házigazdák mellett a spanyolok, az olaszok és a belgák viselik a szerelésüket.
Utána jön a sorban a szintén német Puma két nemzeti tizeneggyel (osztrák, svájci), majd a spanyol Joma (románok), a dán Hummel (természetesen a dánok testén) és az olasz Macron (a meglepetéscsapat Georgia) egy-egy válogatottat öltöztet. Láttuk már az összes csapatot mozgásban, de milyenek a mezeik egészen közelről? Tudod, hogy melyik dresszt díszíti 50 korona? Melyiket 300 kereszt? És melyiken van sárkánygyilkosság?
De a fő kérdés természetesen ez: melyik a legeslegszebb mez? Most megmutatjuk az Eb legjobban szereplő 16 csapatának a fölsőjét közelről – írd meg Fb-kommentben, melyik textil dizájnja jön be neked a legjobban!
Sosem volt rá példa Európa-bajnokságon, hogy egy csoportelsőként továbbjutó válogatott kapitányát a saját szurkolói kezdjék el söröspoharakkal dobálni, mert annyira elégedetlenek a csapat játékával. Gareth Southgate – aki büszke a csapatára – ezzel bevonult a labdarugó világversenyek történelemkönyvének legfurcsább eseményei című fejezetbe. A ManCityvel bajnok Foden meg hazavonult, a Reallal BL-győztes Bellingham gyalázatos statisztikáin gondolkodik, a Bayernnél rekordot döntő Kane meg keresi a góllövő cipőjét. Mit művel ez a csapat? Egyelőre csak a fölsőjük hozza a megszokott (letisztult, egyértelmű) stílust és színvonalat.
A Red Bull szárnyakat ad – így hangzik a nemzetközi sportsajtó éppen aktuális poénja az osztrák energiaital-gyártó focibirodalma után az osztrák válogatottat is egyre magasabbra emelő Ralf Ragnickkal és csapatával kapcsolatban. Philipp Lahm tornaigazgató megmondta előre, hogy ők lesznek a meglepetéscsapat, és egyelőre valóban hatékony – igaz, pár holland öngóllal megsegítve – a Red Bull-iskola stílusa: a 4-2-2-2-es felállás, a 4-4-2-ből indított magas presszinggel, visszatámadással.
„Néha nem tervre van szükséged, hanem arra, hogy tökeid legyenek” – tökéletes idézetet talált az Eurosport a belga kerékpáros világbajnok Tom Boonentől a belga labdarúgó-válogatott taktikájának nem túl elegáns szétzúzására. Ahol De Bryne, Deko és Lukaku egyszerre a csapat támadó felének a tagja, ott ne óvatoskodjon már Tedesco kapitány, hangoztatják a csapat kritikusai.
A fölsőjük izgalmasabb a játékuknál, ha belenagyítasz, láthatod, hogy mintegy félszáz korona halványan beborítja a rombuszmintás műszálat. Másrészt nem tudom, feltűnt-e másnak is, de mintha a belgák izzadnának bele a leginkább ebbe a mezbe, a tévét nézve úgy tűnik, mintha ez lenne a leginkább a játékosokra tapadva. Figyeljétek meg hétfőn este a franciák ellen. Időjárástól függetlenül izzasztó összecsapás lesz.
Hummel mez, ahogy kell, ráadásul ezúttal nem a strandról érkeztek a dánok a tornára – ami persze egy hamis legenda. Hogy miért? Nyilván sokan ismerik az Európa-bajnokságok történetéből a második legmeglepőbb győzelem előzményeit, amikor a tornára ki nem jutó Dánia a délszláv háború miatt eltiltott Jugoszlávia helyett indulhatott 1992-ben, és végül nyert. A valóságban éppen edzőmeccsre készült a csapat, amikor két edzés között, ebédidőben érkezett a hír: mehetnek az egyébként is közeli Svédországba. Nem nyaraltak, strandoltak, hanem éppen edzőtáborban voltak.
Most is van egy csodaszép sztorijuk, ez ráadásul igaz is, habár drámai a kezdése. Három éve a világ fociszerető tízmilliói előtt állt le Christian Eriksen szíve, akit az előző Eb-n a finnek elleni meccs közben kellett újraéleszteni. 1100 nappal később ismét pályára lépett a soron következő Eb-n, és ő szerezte csapata egyetlen gólját.
Ki a kedvenced a világ összes fociedzője közül? Lehet klubmenedzser, szövetségi kapitány, bárki… Gyakran emlegetik Deschamps kapcsán, hogy ezen a globális listán soha, semmikor, sehol nincs a neve a világbajnoki cím és a francia válogatott évtizedes világelitben tartása ellenére. Jó példa a miértre az ezúttal is szokásosan kockázat nélkül lehozott csoportkör. Szóval van még pár gól Mbappé (és Griezmann) lábában. A méretes arany kakas viszont jól mutat a szív fölött!
Az igazi, a valódi, a senki által nem várt meglepetéscsapat egészen meghökkentő statisztikával. Átlagosan mindössze 28 százalékban birtokolták a labdát a csoportmeccsek alatt, az IFFHS szerint ilyen alacsony aránnyal még senki nem jutott tovább a csoportkörnél. Csakhogy gólra játsszák, ugye, és ők rúgtak kettőt a Ronaldóval, Joao Felixszel stb. felálló portugáloknak. Itt és most muszáj berakni ide egy fotót a Tbilisziben eluralkodott meccs utáni hangulatról:
Mennyi pénz 30 millió lari? Az Európa-bajnokság Georgia pénznemét és annak árfolyamát is megtanítja nekünk, ennyit oszt szét ugyanis a válogatott tagjai között az ország leggazdagabb embere, ami átszámítva (egy lari = közel 132 forint) csaknem 4 milliárd forint. Ja, és ha vasárnap legyőzik a spanyolokat, még egyszer ugyanennyit ad nekik a milliárdos Bidzina Ivanishvili.
A Barca-szurkolók szempillája sem rezdült a Katalóniában edzőként nagyot bukott Ronald Koeman által irányított válogatott közepes teljesítményén, habár papíron az osztrákoktól elszenvedett vereség inkább a kínos kategóriába tartozik. Hiába a sok kiváló játékos (van Dijk, Aké, Gakpo, Depay…), talán szimbolikusnak is nevezhető Veerman sírós levonulása. Annyit hibázott, hogy már az első félidőben ki kellett venni a meccsből, ritka gyalázat az ilyen. Nagy szerencséjük a gyengébb ág, ha legyűrik a románokat, hozták a kötelezőt.
A torna előtt csupán a 16. helyen szomorkodott a világranglistán a Nationalelf, ám házigazdaként elsöprő lendülettel vágtak bele az Eb-be. Az Opta legfrissebb kalkulációi szerint a harmadik helyen állnak a végső győzelemre esélyesek között, ami elsőre korrekt tippnek tűnhet, onnan nézve viszont már meglehetősen furcsa, hogy az angolokat teszi az első helyre. Ennek az angol tizenegynek tényleg komolyabb sansza van a trófeára Németországban, mint a német válogatottnak?
Egy logikus magyarázat lehet erre: a németek piszok nehéz ágra kerültek. A legjobb 8 közé jutásuk után a spanyolokkal néznek szembe, azaz az Opta első számú favoritjával. Ha hősként tovább is lépnek, a tornák végén rendre topformában játszó franciák jöhetnek, na, ez így már matematikailag kisebb esély a náluk sokkal vérszegényebben focizó angolokénál.
Lionel Messi észak-amerikai szerződése óta Magyarországon is egyre többen figyelik a Major League Soccer (MLS) mérkőzéseit, vagy legalább a hazai sajtó által is sűrűn mutatott összefoglalókat. A bajnokság számos érdekessége közül az egyik, hogy az összes csapatnak egyazon sportszergyártó szállítja a mezeket és tréningruhákat. Az Adidas. Az Egyesült Államokban. A még nála is nagyobb Nike hazájában.
Sokkoló lehetett a bejelentés a Nike számára a rivális zseniális – és végtelenül sok pénzbe kerülő – húzásáról, de a megfelelő reváns nem maradt el. Ahogy Elon Musk is kíméletlen és drága húzással az európai autóipart domináló Németország fővárosában, Berlinben építtetett gyárat (holott sokkal olcsóbb lett volna pl. bármelyik kelet-európai város), a Nike is megfelelő szívbe szúrta a tőrét. Hetven év után elvette a Nationalelf öltöztetését az Adidastól, ami óriási botrányt keltett a német fociszurkolók között. Természetesen sokkal több pénzt ajánlottak a Német Labdarúgó-szövetségnek (DFB) a helyi gyártónál. Bármennyire is nehéz most elképzelni, de 2027-től 2034-ig a Nike lesz a német válogatott mezszponzora. Évi 100 millió eurót ajánlottak az Adidas évi 50 milliójára. Ráadásul a németországi Eb előtt nem sokkal jött a bejelentés a szerződésről.
A látványos pénzdobálások és a másikra ígérgetések közben azt gondolnánk, hasít a két márka, de valójában nem így van. Márciusban az Adidas közölte, hogy 30 év után az első pénzügyileg veszteséges év volt számára 2023. A világelső Nike ugyan nyereséges esztendőt zárt a májussal végződő pénzügyi évében, ehhez azonban erősen kellett az a markáns költségcsökkentés, amit tavaly decemberben jelentettek be: létszámleépítéssel 2 milliárd dollárt takarítanak meg 3 év alatt.
A nagyok közül talán senki nem váltott többször mezbeszállítót az Azzurinál, volt itt Adidas, Nike, Puma, most meg újra három csík húzódik a vállon. Az 1974-es és a ’78-as vébék után öltözteti őket ismét az Adidas, amely a 22-es világbajnokságra időzítette az első mezt, ám oda nagyot égve nem jutott ki az Európa-bajnok. A felemás Mancini maestro után jött Nápoly Istene, Spaletti, aki a horvátok elleni 98. percig tévén keresztül nézve is egészen látványosan tett meg 10 kilométert a 10 méteres edzői zónában ide-oda-ide-oda-ide-oda-ide-oda… idegesen járkálva. Papíron ők a könnyű ág másik esélyese az elődöntőre az angolok mellett.
Nem miattuk estünk ki, hagyjuk ezt a szálat. Az Eb előtt egyértelműen az egyik esélyesként emlegették őket, a játékosállományuk miatt jogosan. A világ legjobb klubcsapatiban meghatározó Bernardo Silva és Ruben Dias (ManCity), Nuno Mendes és Vitinha (PSG), Bruno Fernandes a ManUnited esze, Cancelo a Barcelona egyik legjobbja, plusz az örök szupertehetség Felix és így tovább. Na és ott van az Eb-k uralkodója, a kétszeres gólkirály Ronaldo. A csoportkör után azonban már nem rájuk fogadnak a tömegek, de ebből a csapatból azért bármi lehet.
Egyre többen árulnak profi focimezt, és egyre drágábbak. Az eredeti, jó minőségű dresszeket a sportmárkák boltjaiban lehet a leginkább kockázatmentesen beszerezni, valamint a webshopjaikból megrendelni (például itt és itt). Ezen felül megbízható források a komolyak sportboltok (mint ez és ez), ők a népszerűbb válogatottak mezeit árulják brand-től függetlenül. Ráadásul pár ezresért a vásárló nevét is feliratozzák a hátára a kért számmal együtt. Ezeken felül újabban a nagyobb fashion webshopok is árulják azokat, amelyekből hasznot remélnek, vagy éppen szerintük különleges (mint a nagykockás horvát mez).
A Nike és az Adidas mezei között árban gyakorlatilag nincs különbség, most 39-40 ezer forintért lehet megvenni csak a felsőket, és a gyerekméret is egy 30-as. Valamivel olcsóbb a Macron, Georgia meze a márka honlapján 82 euró (32 400 Ft), de egyáltalán nem meglepő módon elfogyott, e sorok írásakor nincs raktáron.
Fontos megemlítenünk, hogy nyilván az Eb alatt fogy a legtöbb válogatott mez, ezért ilyenkor a legdrágábbak, pontosabban ilyenkor ritka az akció. Augusztusban – amikor a világ majd az olimpiára figyel – már piros vonallal át lesznek húzva a 39-40 ezer forintok, és kedvezményes áron meg lehet majd venni ezeket a mezeket.
Az Eb egyetlen Joma meze. Túl sok feltűnést nem keltett eddig a csapat, a legnagyobb figyelem a szlovákok elleni utolsó meccset kísérte, természetesen a hírhedt „gijoni szégyen” emlegetése is előkerült. Az 1982-es vébén az NSZK és Ausztria mérkőzése előtt tudni lehetett, hogy szerény, egygólos német győzelemmel mindketten továbbjutnak. A 10. percben megszerzett német vezetés után jött a “jó ez így mindenkinek” antifocija. Nem így most a héten, amikor is szintén előre tudni lehetett, a döntetlennel a déli-keleti és az északi szomszédunk is továbbmegy, ennek ellenére az objektív értékelések szerint nagy küzdelemben tisztességgel harcoltak. 1-1 a vége, és mindkét csapat bejutása a 16-ba.
A mutatott teljesítmény és a játékosállomány együttese alapján jelenleg a legtöbb szakértő mintha őket tartaná a favoritnak. Remek egyvelege a csapat a szupertehetséges ifjaknak (pedig Gavi sérült, ott sincs, Cubarsit sem vitték el) és a rutinos profiknak. Ráadásul végre nem céltalanul passzolgatnak, amíg össze nem jön a meccsenkénti 800-900 labdaérintés, hanem látványosan váltanak, ha kell.
A 17. szülinapját két hét múlva ünneplő Yamalról sok ódát elzengett már a nemzetközi sportsajtó, ám azt kevésszer írják le vele kapcsolatban, hogy a srác gyakorlatilag még iskolás. Olyannyira, hogy a németországi edzőtáborban is tanul, és állítólag a minap, két meccs között is teljesített egy vizsgát online. Vasárnap este minden bizonnyal ő oktat majd a jobb szélen.
Ők nyitják szombaton 18 órakor az egyenes kieséses szakaszt, és máris érkezett egy kedves kis hírecske Murat Yakin szövetségi kapitány koncentráltságáról. A svájciak Stuttgartban készülnek egy olyan edzőpályán, amelynek a közelében áll egy tv-torony, gyönyörű kilátást nyújtó panorámaterasszal. Nos, Yakin kérésére lezárták, ugyanis innen tisztán lehetett látni Xhakáék összes gyakorlatát. Hogy feltűntek-e a lezárás előtt álruhás olaszok kamerákkal a toronyban, vagy csak elővigyázatosság, nem tudni. Az edzőjük egyébként azt nyilatkozta, egyáltalán nem tartanak az Azzuritól.
Az Eb legfurcsább csoportjának harmadik helyéről úgy jutottak tovább, hogy hozzájuk hasonlóan az elsőnek és az utolsónak is éppen négy-négy pontja van. Ráadásul nullás a gólkülönbségük, összességében nem sok érdekességet lehet elmondani róluk. Egy csapásra minden megváltozhat persze, ha legyőzik és hazaküldik vasárnap 18 órakor az angolokat. A bolygó összes sporthíradója velük kezdődik majd. Annyira meglepően fantáziátlan eddig Southgate csapata, hogy ez most ritkán látott esélyt ad a szlovákoknak a világhírre.
A kontinensviadal másik szürke madara, amelynek már kisebb esélye van a szárnyalásra. Hétfőn este kilenckor a grúzok elleni nagy betli után nyilván egyértelmű tarolásra készülő portugálok ellen mérkőznek a legjobb nyolc közé jutásért, amikor Ronaldo is szeretne már megérkezni az Eb-re. Három meccs, nulla gól, ráadásul a 0-2 alkalmával szomorú jubileumot ült: a labdarúgás történetében első európai játékosként lépett 50. alkalommal gyepre a válogatottban világ- és Európa-bajnokságokon (Eb-n 28-szor, vb-n 22-szer szerepelt eddig).
Az Eb előtt ünnepelte 50. szülinapját Vincenzo Montella kapitány (egykori Roma-csatár), aki edzőként 12 év alatt nyolc kispadot koptatott, egyiket sem túl sokáig. Most viszont megnyílt az esély rá, hogy egy csapat, ráadásul egy válogatott (így egy nemzet, ha nem is a hazája) a vállára vegye. A török csapat ugyanis 16 év után először készül a kieséses szakaszra, és valljuk be, kaphatott volna papíron nehezebb ellenfelet is Ausztriánál.
Na, de hagyjuk a szöveget: melyik mez a legszebb, ha tényleg függetleníted magad a viselőitől? Csak esztétika, semmi érzelem, semmi kedvenc csapat felé húzás.
Ha figyelmesen olvastad a szöveget, és jól megnézted a mezeket, most már azt is tudod, hogy melyik ország fociválogatottjának a dresszét díszíti 50 korona. És melyiket 300 kereszt. És melyiken van sárkánygyilkosság.