Life FIRSTCLASS 2024. 11. 02.

Elmúltál 40? Ennél jobb dolgot nem tehetsz magaddal

Évente kb.1500 férfi hal meg prosztatarákban hazánkban, pedig a betegség korai stádiumban jó eséllyel gyógyítható. A kulcs a szűrővizsgálat!

Magyarországon rosszabb a prosztatarák halálozási rátája, mint az európai uniós átlag, az EU-27 országaiból a tizenkettedik hazánk ebben a rangsorban. A rákos megbetegedésben elhunyt magyar férfiak közül minden tizedik prosztatarákban veszíti életét, évente kb. 1500-an ebbe halnak bele.

Az Affidea Magyarország országos, reprezentatív kutatás keretében vizsgálta a 45 évnél idősebb magyar férfiak prosztatarákról szóló ismereteit és szűrésre járási hajlandóságát.

Ezért nem járnak a férfiak prosztataszűrésre

Az összes válaszadó 16 százaléka azt mondta, hogy azért nem jár prosztataszűrésre, mert fél, hogy fájni fog a vizsgálat. A megkérdezett férfiak közel fele nem rendelkezik elegendő információval a betegségről és/vagy a vizsgálatról, ezért nem jár: minden negyedik nem tudja, hogy mi történik a vizsgálaton, 23 százalékuk pedig azért nem jár, mert szerinte nem tartozik a veszélyeztetett célcsoportba. Utóbbi indokot a fiatalabb – 45-55 év közöttiek – férfiak kiugróan magas arányban jelölték meg.

A szakmai javaslat szerint 40 és 50 éves kor között legalább egyszer érdemes elvégeztetni egy olyan vérvizsgálatot, ahol a prosztataspecifikus antigént nézik meg, ez az úgynevezett PSA-vizsgálat. Emellett egy olyan prosztatavizsgálatot is kell végeztetni, amikor a szakorvos a végbélen keresztül megtapintja a prosztatát. Akinek a közvetlen családjában előfordult már a betegség, annak 45 éves kortól, a többieknek 50 éves kortól egy-két évente ajánlott prosztataszűrésen részt venni.

Habár a megkérdezettek 42 százalékának már volt problémája a prosztatájával, közel harmaduk mégsem fordult ezzel orvoshoz. A megkérdezett férfiak mindössze 9 százaléka indokolta azzal a szűrés elkerülését, hogy fél az esetleges rossz eredménytől.

“A félelem mellett megjelenik egy másik visszatartó erő is, amikor a férfiak prosztatavizsgálatáról van szó: a túlzott szemérmesség. A hős férfi képébe sokaknak nem fér bele az, ami a fizikális vizsgálat során történik. A vizsgálatot egyébként lehet kíméletesen csinálni, ami nem jár nagy fájdalommal”

– mondta dr. Somlai András urológus szakorvos.

Az sem jár szűrésre, akinek volt a családjában prosztatarákos megbetegedés

A megkérdezettek több mint fele még sosem járt prosztataszűrésen, harmaduk nem is tervezi. Mindössze 18 százalékuk jár évente. A fiatalabbak – 45-55 év közöttiek – közül szignifikánsan többen mondták, hogy még sosem jártak prosztataszűrésen és nem is tervezik: 44 százalékuk válaszolta ezt. 65 év felett megfordul az arány: szignifikánsan többen válaszolták, hogy legalább néhány évente járnak: a válaszadók 65 százaléka. Minden negyedik 65 évnél idősebb válaszadó évente jár.

A 8 általánost végzettek és községben élők nagyobb arányban nem voltak még soha szűrésen, és nem is tervezik, mint a magasabb végzettségűek és a városlakók. A diplomások 65 százaléka legalább néhány évente jár szűrésre.

A válaszadók mindössze 16 százaléka mondta azt, hogy volt a családjában prosztatarákos megbetegedés, a többi nem tud róla vagy úgy tudja, hogy nem volt. A 65 évnél idősebbek 77 százaléka mondta azt, hogy nem volt a családban prosztatarákos megbetegedés.

A kutatás szerint nemcsak az életkor, hanem a legmagasabb iskolai végzettség is összefüggést mutat azzal, hogy a megkérdezettek mennyire vannak tisztában a családjuk kórtörténetével. Minél tanultabb valaki, annál nagyobb valószínűséggel van információja arról, hogy volt-e a családban prosztatarákos megbetegedés. A nyolc általánost végzettek közel harmada nem tudja, hogy volt-e prosztatarákos megbetegedés a családban, míg az összes válaszadónál ez az arány 18 százalék. A diplomások körében pedig 12 százalék.

Lesújtó eredménye a kutatásnak, hogy az sem ösztönzi nagyobb arányban szűrővizsgálatra a férfiakat, ha volt a családjukban prosztatarákos megbetegedés. A prosztatarákos családtaggal rendelkező megkérdezettek 56 százaléka még sosem volt szűrésen, 42 százalékuk pedig nem is tervezi. Mindössze minden ötödik jár évente szűrésre.

Ezekkel a tünetekkel érdemes orvoshoz fordulni

  • A gyakori vizelési inger,
  • a lágyéktáji fájdalom,
  • a fájdalom a herezacskóban
  • és a véres vagy fájdalmas vizelés prosztatagyulladásra utal, amellyel érdemes azonnal felkeresni egy szakrendelést.

Közegészségügyi ellátás keretében nincs szervezett prosztataszűrés hazánkban, probléma esetén viszont a területileg illetékes urológiai szakrendelés felelős az ellátásért, ami háziorvosi beutaló nélkül is látogatható. A prosztatarákszűrést tünetmentes állapotban is javasolt elvégeztetni 50 éves kortól, legalább kétévente, amihez szintén nem szükséges a háziorvosi beutaló.

Forrás: Affidea
Kép(ek) forrása: Getty Images