A világ egyik (szó szerint) legsúlyosabb egészségügyi problémája az elhízás. A fejlett országokban rohamosan növekszik az elhízott emberek száma: az Egyesült Államokban 2030-ra becslések szerint a felnőttek 78 százaléka lesz túlsúlyos, az ausztráloknál pedig már most kétharmados arányról beszélhetünk. Mi sem állunk túl jól, 2023 óta már több a túlsúlyos, mint a normál testtömegű ember.
Ez az emelkedés több tényező számlájára írható. Többet ülünk, kevesebbet mozgunk, egészségtelenebbül eszünk – sokszor hallott címszavak ezek. Egy új kutatás, melyet három ausztrál egyetem közösen folytatott, kiderült, hogy akár a szélessávú internet elterjedése is közrejátszhatott a kilók felszedésében.
Az egyik szerző, Dr. Klaus Ackermann szerint “a gyors internethez való hozzáférés csökkentette annak az esélyét, hogy az emberek elérjék a WHO által javasolt minimális mozgásszintet”. Ennek következtékben inaktívabbak lettünk és többet ülünk, mint korábban. A társas kapcsolatok fenntartásához sok esetben már ki sem kell mozdulni, és a netnek köszönhetően a bevásárlás, illetve az ételrendelés folyamata is megváltozott, a kimozdulás fontossága hátrébb szorult.
A kutatók több adatsort is összehasonlítottak: figyelték, hogyan terjedt a kontinensnyi országban a gyors net, és ezzel párhuzamosan hogyan lett egyre több túlsúlyos ember. Mindezt jól nyomon tudták követni, hiszen mind az internet terjedését, mind az elhízást le tudták szűkíteni behatárolható területekre.
Habár a kutatók csak ausztrál mintával dolgoztak, túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy ezek az összefüggések a teljes világra igazak lehetnek. Alátámasztja ezt egy 2019-es török vizsgálat is, mely a túlsúlyosságot nézte az internethasználat viszonylatában különböző országok esetében.