![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/GettyImages-1368237422.jpg)
A Vatera neve több szálon is kötődik a lakberendezéshez, hiszen a piactéren rengeteg különféle típusú, korú, stílusú és állapotú bútor keres és talál gazdára folyamatosan. Az oldal tavalyi statisztikái szerint a hétköznapi bútorok iránt inkább év elején mutatkozott nagyobb igény, míg antik bútorokat inkább ősszel vásároltak a vaterázók, de a megvalósult tranzakciók száma alapján a kereslet az év többi részén is stabil.
Tavaly a teljes kategóriának nagyjából 15-20 százaléka vonatkozott antik bútorokra, a fennmaradó 80 százalék főként napjainkban ismert gyártók nagyüzemben gyártott termékeivel kapcsolatos tranzakció volt. Egy tipikus vaterázó tavaly közel 25 ezer forintot költött modern bútorra, míg az antik bútorok esetében az átlagár 164 százalékkal magasabb, 64 ezer forint volt.
A keresési adatok alapján 2024-ben kiemelkedően magas volt az érdeklődés az IKEA és a JYSK termékei iránt.
A legnépszerűbb kifejezés az “IKEA” volt, ami még az antiknál is jobban teljesített: közel 25 ezer alkalommal kerestek rá. A másik népszerű északi brand, a dán “JYSK” is szépen teljesített, bár megszorongatnia nem sikerült a svéd társát. A skandináv márkák esetében a felhasználók elsősorban bútorokra és lakberendezési kiegészítőkre fókuszálnak, különösen a kanapék, konyhabútorok és székhuzatok népszerűek.
Ahogy az a fenti toplistán is látható, a vaterázók tavaly a bútorok közül a legnagyobb számban bútoralkatrészeket, bútorelemeket vásároltak a piactéren, ami érthető, hiszen sok esetben elegendő egy új fogantyú, bútorlap, polctartó egy-egy meglévő bútor új életre keltéséhez. A keresési statisztikák szerint 2024-ben a portálon a legtöbbször kanapé, konyhabútor, fotel és szekrény után kutattak felhasználók, ám a megvalósult tranzakciók alapján a legtöbben komódot vagy kisszekrényt vásároltak a piactéren – bár az ülőgarnitúrák és kanapék így is a harmadik legnagyobb tranzakciót generáló alkategóriának számítanak.
Bár egy tipikus vaterázó néhány tízezer forintért vesz hétköznapi bútort, ez nem jelenti azt, hogy ebben a szegmensben ne valósulnának meg nagy összegű eladások a piactéren: tavaly nyáron például valaki egy komplett, gépesített IKEA konyhabútorszettet vett a Vaterán 800 ezer forintért. 400 ezer forint körüli áron talált gazdára egy dizájner étkezőgarnitúra és hasonló áron a svéd bútorgyártó már nem gyártott konyhabútora is.
A tavalyi éves tranzakciók alapján az antik bútorok közül a székek, fotelek és az asztalok voltak a legnépszerűbbek a felhasználók körében, de a régi bútorok alkatrészei, elemei a modern bútorokéhoz hasonlóan keresettek. A kereséseket illetően az antik szék, antik szekrény, antik fotel és antik komód kifejezéseket írták be a legtöbben.
A piactéren keresztül új gazdához került régi bútorok közül a tavalyi csúcstartó egy komplett hálószobai bútorgarnitúra, amely 2,6 millió forintot ért meg egy felhasználónak, egy másik pedig teljes barokk stílusú szalongarnitúrát vásárolt 370 ezer forintért.