Magic FIRSTCLASS 2025. 03. 26.

Ennyibe került „a történelem legdrágább mozijegye”

A Beatles-gitáros George Harrison az 1970-es évek végén egy vagyont fizetett azért, hogy megnézhesse kedvencei egyik filmjét.

Miközben napjainkban a mozijegyek világszerte egyre drágábbak, és sokan komolyan elgondolkodnak rajta, hogy inkább megvárják, amíg a film felkerül valamelyik streamingszolgáltató kínálatába, közel fél évszázaddal ezelőtt egészen más volt a helyzet. Olyannyira, hogy a The Beatles szólógitárosa, George Harrison egy egész vagyont adott ki azért, hogy egyetlen filmet megnézhessen. Ezzel pedig megvette a történelem mindmáig legdrágább mozijegyét.

A különös történet 1977-ben kezdődött, amikor a Monty Python kollektíva egyik tagja, Eric Idle egy hétvégi kirándulás során felvetette annak ötletét, hogy készülhetne egy életrajzi film Jézus Krisztusról. Végül ebből a megjegyzésből írta meg a csapat annak a filmnek a forgatókönyvét, amely a Brian élete címet kapta. A projekt elindult, a tagok pedig egyeztetni kezdtek produkciós cégükkel (EMI Films), hogy biztosítsák a szükséges feltételeket a munkához.

A Monty Python társulata (b.-j.): Terry Gilliam, John Cleese, Graham Chapman, Michael Palin, Eric Idle és Terry Jones (Kép: Ben Martin/Getty Images)

A Monty Python társulata (b.-j.): Terry Gilliam, John Cleese, Graham Chapman, Michael Palin, Eric Idle és Terry Jones (Kép: Ben Martin/Getty Images)

A vállalat azonban az utolsó pillanatban kihátrált az egész folyamatból. Néhány nappal a forgatás kezdete előtt az EMI producere, John Goldstone ráeszmélt, hogy komoly probléma is lehet abból, ha a Monty Python csapata egy ilyen érzékeny témához nyúl, végül minden anyagi támogatást megvontak a produkciótól. Ez hatalmas csapásként érte a közreműködőket, ugyanis addigra már több száz embert alkalmaztak, biztosították a helyszíneket és kibérelték a felszerelést.

Ez volt az a pillanat, amikor a Monty Python tagjai találkoztak valakivel, akiről tudták, hogy elég gazdag a projekt támogatásához, ráadásul rajongott is a csapat korábbi munkáiért. Ő volt George Harrison, a The Beatles legendás gitárosa.

Georrge Harrison 1976-ban (Kép: Michael Putland/Getty Images)

Georrge Harrison 1976-ban (Kép: Michael Putland/Getty Images)

Harrison annyira lelkes lett a forgatókönyvtől, hogy nem csupán általános anyagi támogatásról biztosította a Monty Python kollektívát, de saját produkciós céget indított a projekt finanszírozására – ez volt a HandMade Films, amely lényegében kizárólag azért jött létre, hogy a Brian élete megvalósulhasson. A zenész több mint 4 millió fontot tett bele a filmbe a saját pénzéből, ami mai árfolyamon 31,8 millió fontnak (kb. 15,2 milliárd forint) felel meg.

Gondolhatnánk, hogy ez az összeg nem volt nagy érvágás egy akkora sztárnak, mint Harrison, az igazság az, hogy nagyon is az volt. Az 1970-es évek vége ugyanis pénzügyileg nem volt túl sikeres időszak az olyan bandák számára, mint például a The Beatles. Ebben az időszakban a zeneipar még sokkal szerényebb bevételeket produkált, mint manapság, ráadásul a zenekar nem is birtokolta a felvételei jogainak többségét.

A világ egyik legsikeresebb zenekara

A The Beatles hivatalosan 1960 és 1970 között volt aktív, miután John Lennon, Paul McCartney és George Harrison 1960-ban megállapodott a zenekar végleges nevéről. Nem sokkal később csatlakozott hozzájuk a dobok mögött Ringo Starr, és 1963-ra kezdetét vehette a „Beatlemánia”, a zenekar iránti példátlan rajongás időszaka. Az együttes máig a zeneipar csúcsán áll a lemezeladások tekintetében, összesen kb. 500 millió eladott lemezzel. A stúdióalbumok közül a Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967) áll az élen, 32 milliós eladott darabszámmal.

A The Beatles: Paul McCartney, Ringo Starr, John Lennon és George Harrison (Kép: Getty Images)

A The Beatles: Paul McCartney, Ringo Starr, John Lennon és George Harrison (Kép: Getty Images)

A tagok az 1970-es feloszlást követően mindannyian többé vagy kevésbé sikeres szólókarrierbe kezdtek, ám John Lennon 1980-ban merénylet áldozata lett New Yorkban, míg a már említett Harrison 2001-ben hunyt el rákbetegségben.

A 4 millió font előteremtéséhez Harrison jelzálogot vette fel a londoni házára, így nem meglepő, hogy a zenész menedzserei, illetve a felesége is igen dühösek voltak a látszólag nem túl értelmes befektetés miatt. Harrison később maga vallotta be, hogy egyszerűen azért adott pénzt a projektre, mert meg akarta nézni a filmet. Eric Idle pedig idővel konkrétan úgy jellemezte Harrison befektetését, hogy ez volt a legmagasabb összeg, amelyet valaki valaha egy mozijegyért fizetett.

Amikor a filmet világszerte bemutatták, hatalmas siker lett – végül 20 millió dollárt hozott globálisan, ami mai árfolyamon nagyjából 105 millió dollárnak (közel 39 milliárd forint) felel meg.

Harrison végül egy fricskával vágott vissza az EMI vezetésének, miután a Brian élete nemzetközi kasszasiker lett. Ekkoriban ugyanis a zenész egy londoni üzleti megbeszélésen találkozott John Goldstone-nal, ahová a Variety magazin egy példányát vitte magával, amelyben beszámoltak a Brian élete rendkívüli anyagi sikeréről. A történet szerint Harrison intett a magazinnal Goldstone felé, és csak annyit mondott: „köszönöm, hogy kihátrált!”

A cikk szerzője Barthe Ádám.

Forrás: Celebrity Net Worth
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images