Life FIRSTCLASS 2025. 04. 15.

Fontos üzenete van a Duna-part új szobrának

A napokban egy új köztéri szobor bukkant fel a Duna-parton, a Szabadság híd budai hídfőjénél, amelynek eredetéről már több online felületen indult el találgatás

A szomorú férfialakot ábrázoló alkotás egy a férfiak mentális egészségét fókuszba helyező társadalmi célú kampány része – nemcsak az üzenete fontos, de az elhelyezése is szimbolikus jelentőséggel bír.

Bár a mentális egészség jelentősége ma már egyre gyakoribb téma, sok esetben a férfiak mentális egészségével kapcsolatos kérdések még mindig tabunak számítanak. Gyakran találkozhatunk azzal a társadalmi elvárással, hogy egy férfinek mindig erősnek kell lennie, az érzelmek vagy a fájdalom kimutatása pedig egyenlő a gyengeséggel. Így nem meglepő, hogy ők több, mint 92%-kal kevesebbet sírnak, mint a nők, és sokkal inkább jellemző rájuk az elfojtás, mint a másikra nemre.

Az érzelmek elfojtása azonban a fizikai és a mentális egészségre is rossz hatással van: többek között stresszhez, szorongáshoz, depresszióhoz, szélsőséges esetben akár öngyilkossághoz is vezethet.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint évente több mint 720 000 ember hal meg öngyilkosság következtében, és a 15-29 évesek körében 2021-ben ez volt a harmadik leggyakoribb halálozási ok. Magyarország sajnos sokáig vezette az öngyilkossági statisztikákat, az Eurostat 2021-es adatai szerint máig a harmadik legrosszabb helyen áll az európai országok között. Az adatokból pedig az is kirajzolódik, hogy bár az öngyilkossági kísérlet a nőknél gyakoribb, általában a férfiak vetnek véget életüknek nagyobb arányban.

Fontos üzenete van a Duna-part új szobrának

Ezt felismerve a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) figyelemfelhívó kampány indított, melynek segítségével szeretnék megtörni azt a berögzült társadalmi tabut, amely miatt a férfiak elfojtják erős érzelmeiket, egyúttal azt is tudatosítani kívánják bennük, hogy az elfojtás milyen következményekkel járhat.

„Önkénteseink évente több mint 200 ezer hívást fogadnak, ezek kb. 5%-ában merül fel ilyen vagy olyan formában az öngyilkosság gondolata. Ez elsőre nem tűnhet soknak, mégis évi 10 ezer alkalmat jelent” – utal a probléma társadalmi súlyára Dudás Erika, a LESZ elnöke.

„Bár a 30 kárpát-medencei szakszolgálat 500 önkénteséhez érkező hívások között fele-fele arányban oszlanak meg a két nem képviselői, a férfiak esetében – akik tömegét a 40-50-es korosztály adja – érezhető, hogy már jóideje érlelik magukban a problémát, hosszú vívódási folyamat végeredményeként ragadnak telefont” – teszi hozzá a szakember.

Fontos üzenete van a Duna-part új szobrának

Dudás Erika szerint az anonimitás, a távoli hívott fél megkönnyíti azt, hogy ne kelljen szemtől-szemben felvállalni az adott problémát. „A többszázezer hívás és az évi több mint 6000 levél arról árulkodik, hogy a magány és izoláció érzése, a kommunikáció hiánya, az érzelmi problémák és a csalódás, az egészségügyi és mentális problémák, a kapcsolati kihívások és a függőség vezetnek elsősorban segítségkéréshez” – teszi hozzá az elnök, aki szerint nem érdemes várni, és a kihívások első jeleire érdemes kezdeményezni a beszélgetést, hívni a segélyvonalat.

Fontos üzenete van a Duna-part új szobrának

A LESZ kampányának az egyik központi eleme „Az elfojtott könnyek szobra” a Szabadság híd budai hídfőjénél.

A helyszínválasztás nem véletlen: a statisztikákat tekintve 1970 és 2010 között a magas helyről történő leugrás a harmadik leggyakoribb öngyilkossági mód volt. Magyarországon, illetve a Szabadság híd történetében több öngyilkossági kísérletről és öngyilkosságról olvashattunk már a sajtóban.

A Duna-parton lévő magányos férfialak szobra tehát szimbolikusan testesíti meg a férfi érzelmek láthatóságát és elfogadását, a kék színnel pedig arra a rengeteg elfojtott belső könnyre utal, ami, ha túlcsordul, bárkit elnyelhet, úgy, mint a Duna vize.

Ne feledd, ha úgy érzed, beszélgetni szeretnél, tanácsra van szükséged, lelki támogatásra, mentális segítségre szorulsz, keresd fel a LESZ-t, amely krízishelyzetben valódi támogatást nyújt: hívd őket a 116-123 díjmentes telefonszámon 0-24 órában vagy keresd őket más felületeiken!

Kép(ek) forrása: Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége