Life FIRSTCLASS 2025. 04. 17.

Tudtad, hogy digitálisan is böjtölhetnél?

A húsvéti böjt során az ételről való lemondás mellett egyre többen keresik, miként csendesedhetnek el digitálisan is. A digitális detox nem öncélú divat.

Egy 2024 végi felmérés szerint az átlagos amerikai polgár naponta 5 óra 1 percig használja a mobiltelefonját. Ez majdnem két és fél hónapot jelent egy évben, vagyis 76 teljes napnyi képernyőidőt egy esztendő alatt. Az adatok döbbenetesek, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy 2011-ben még csak 46 perc, 2016-ban pedig 3 óra 8 perc volt a mobillal töltött képernyőidő. A számokban, arányokban egyébként itthon is megközelítőleg hasonlóan állhatunk.

Nemzedéki összehasonlításban nem meglepő módon a Z generáció tölti a legtöbb időt mobiljával: átlagosan 378 percet, azaz több mint hat órát. Átlagosan naponta 205 alkalommal nyitják meg a felhasználók a mobiljukat, ami a teljes napot – tehát az alvással töltött időt is – figyelembe véve hétpercenkénti mobilhasználatot jelent.

Ez a túlzott digitális jelenlét nemcsak az ébrenlétünket, a figyelmünket, a koncentrációs képességeinket, a munkavégzésünket, tanulásunkat, de az alvásminőségünket is rontja. Egy másik, norvég kutatásról szóló friss tanulmány szerint az elalvás előtti telefonhasználat csökkenti az alvásidőt, fokozza a szorongást, és 63 százalékkal növeli az álmatlanság kockázatát.

A digitális detox tehát nem csupán lelki gyakorlat, hanem a mentális és testi egészség védelme is.

Digitális böjt jó gyakorlatokkal – mit tehetünk?

  • Vezess be esti képernyőmentes zónát. Legalább 1 órával lefekvés előtt kapcsold ki minden képernyődet: a tévét, a mobilt, a laptopot vagy a tabletet. Helyette olvass, meditálj, vagy beszélgess a családtagjaiddal, barátaiddal – akár hagyományos telefonhívás keretében is.
  • Kijelölt offline idősávok. Családi étkezések, reggeli kávé vagy esti séta – legyen olyan idő, amikor mindenki leteszi a telefont.
  • Digitális némasági napok. Próbáld ki a hét egy napján (például a vasárnap) az appok nélküli életet.
  • Digitális wellness eszközök használata. Használj képernyőidő-figyelő appokat, éjszakai módot vagy fekete-fehér kijelzőt a késő esti órákban. Ez kevésbé zavarja meg az elalvást segítő melatonintermelést.

A telefon és más okoseszközök teljes kiiktatása azonban nem várt helyzetek elé is állíthat minket. Paradox módon olyan is előfordulhat, hogy épp a mobilhoz kell nyúlnunk ahhoz, hogy pl. a húsvéti teendőket, programokat megtervezzük – de ezeket még épp elintézheted az ünnepi hétvége előtt, hogy aztán igazán kikapcsolhass.

Nem tudod, hová menjetek húsvéti tojáskeresésre? Írd be a kedvenc MI-asszisztensedbe: “Ajánlj a közelemben családbarát húsvéti rendezvényt, ahol van állatsimogató, kézműves foglalkozás és jó a parkolás.” Egy perc, és nemcsak a programot kapod meg, hanem a pontos címet, útvonalat, időjárás-előrejelzést, sőt, akár véleményeket is a tavalyi eseményről.

Hasonlóan működhet a menü összeállítása is: a mesterséges intelligencia akkor is tud neked húsvéti menüt ajánlani, ha csak annyit mondasz: “Van egy kis sonkám, maradt egy fej lilakáposzta és valami gluténmentes kéne, amit a gyerek is megeszik.” Ráadásul nemcsak recepteket dob fel, hanem össze is állítja a bevásárlólistádat, és ha szeretnéd, átkonvertálja a mértékegységeket, kiszámolja, mennyibe fog kerülni, sőt: még azt is megírja, hogyan tudod ezt az ételt szépen lefotózni egy húsvéti poszthoz.

Forrás: K&H, Yettel
Kép(ek) forrása: Getty Images