Life Bartha Ádám 2025. 04. 27.

Megnyílik a világ egyik legeszementebb diktatúrája

A turisták eddig csak nagyon bonyolultan látogathattak el Türkmenisztánba, most azonban megnyílhat a világ egyik legelzártabb országa.

Észak-Korea az örökzöld példa, de a kevésbé ismert Türkmenisztán sincs sokkal lemaradva: hosszú ideje a világ egyik legzártabb országa, ahova a külföldi turisták csak bonyolult procedúrán keresztül látogathatnak el. Most azonban a brit Independent úgy értesült, egy törvényjavaslat megkönnyítené a beutazást.

Mióta közép-ázsiai Türkmenisztán 1991-ben függetlenedett a Szovjetuniótól, az országban szigorú beutazási szabályok vannak érvényben a turisták számára. Minden külföldi állampolgárnak előzetesen vízumot kell igényelnie, ehhez ráadásul hivatalos meghívólevéllel is rendelkezniük kell. Azonban még ezekkel sem lehet biztosra menni, ugyanis számos külfölditől még ezek leadása után is megtagadják a beutazási engedélyt, sokszor nem is teljesen világos indokokra hivatkozva.

Most egy törvénytervezet lehetővé tenné, hogy a külföldiek egyszerűsített, online vízumkérelmet nyújtsanak be, a meghívólevél szükségességét pedig eltörölnék. Ezzel Türkmenisztán nemcsak a turisták, de az üzleti célból látogatók felé is nyitna.

Az ország elnöke, Serdar Berdimuhamedow hamarosan dönthet az új keretrendszer részleteiről, beleértve a szükséges vízum típusát, a kibocsátás módját, valamint a látogatás lehetséges időtartamát – írta meg egy türkmén állami lap.

A személyi kultuszra épülő, diktatórikus irányítás alatt álló ország túlnyomóan a földgázkitermelésből származó, bőséges bevételeire támaszkodik, de igyekszik nyitni a nemzetközi gazdasági kapcsolatok irányába.

A turisták számára azonban sokkal érdekesebb, hogy Türkmenisztán számos különös tulajdonsággal bír, nem meglepő, hogy a világ egyik legkevésbé látogatott államáról van szó. 2012-ben például mindössze nagyjából 8900 turista lépett be az országba.

Kép: Getty Images/Edouard Lallemand

Kép: Getty Images/Edouard Lallemand

Az ország 80 százaléka sivatag, és a lakosság egy tekintélyes része lényegében nomád körülmények között él – érdekesség, hogy az ország mai területén 30 millió évvel ezelőtt még egy hatalmas tenger terült el – innen a hatalmas földgázkészlet. Türkmenisztánt a legtöbben talán a „pokol kapuja” miatt ismerik. A hatalmas kráter teljesen emberi tevékenység eredménye, ami azt követően jött létre, hogy az 1970-es években súlyosan félresikerült egy földgázfúrási kísérlet.

A szakemberek akkoriban abban reménykedtek, hogy a földgáztól folyamatosan égő lyuk néhány napon belül kialszik, ám ez több mint 50 év alatt sem következett be, folyamatosan pusztítva a környező élővilágot. A pokol kapuját továbbra sem zárták be, noha már 2010-ben felmerült, hogy az állam gondoskodik erről. Főleg, hogy a korábbi államfő, a jelenlegi apja, a Türkménbasiként (“a türkmének atyja”) is ismert, fogorvosból lett államférfi – és elismert “lovas”, “író-költő”, “zenész”, “autóversenyző” stb. – Gurbanguly Berdimuhamedow nagy élvezettel, és a nagyközönség számára is rögzítve autózgatott körülötte…

Amennyiben valaki a fővárosba látogatna, annak is tartogat meglepetéseket az ország. A főváros, Asgábád ugyanis 2013-ban bekerült a Guiness-rekordok Könyvébe a legtöbb márványépülettel bíró városként. Asgábád 543 márványépülettel rendelkezik, összesen 4,5 millió négyzetméter alapterületen – az épületekben egyébként senki nem lakik, ám a Türkménbasi így akarta, ezért egy ideig a világ márványkitermelésének jelentős részének felvásárlásával így is lett.

Türkmenisztán független történelmében híressé vált arról, hogy igyekszik teljesen egyedi rekordokat dönteni. Az országban található például a világ legmagasabb zászlórúdja (133 méter), a legnagyobb szökőkútkomplexum, a legnagyobb építészeti tájkép, de még a világ legnagyobb zárttéri óriáskereke is, hogy a monumentális, aranyozott Türkménbasi-szobrot ne is említsük…

Végül érdemes megemlíteni, hogy Türkmenisztánban az évek során egészen furcsa szabályozásokat léptettek életbe. Ilyen az a 2014-es jogszabály, amely a 70 év alatti férfiaknak megtiltja a szakáll vagy a hosszú haj viselését. Talán ennél is bizarrabb, hogy a törvények szerint a fővárosban nem lehet senkinek fekete színű autója, de még a koszos autók is be vannak tiltva, a gyakorlatban csakis fehér színű négykerekű járhat. A város határában számos autómosó üzemel, vagyis az utazóknak le kell mosniuk az autójukat, mielőtt behajtanának a városba.

Mindemellett ha valaki augusztusban érkezik az országba, egy furcsa ünneppel is találkozhat. Türkmenisztán ugyanis híres a lédús, édes dinnyéiről, ezeknek pedig nemzeti ünnepnapjaik is vannak. Augusztus minden második vasárnapja nemzeti dinnyenap az országban – tegyük hozzá, hogy a földekre nem ritkán minden épkézláb lakost, köztük a tanárokat, orvosokat, más szellemi foglalkozásúakat is kihajtanak, ha a termelés úgy kívánja.

Forrás: The Independent
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images/Stéphane Gisiger/Viraj.ch