Life Fehér Patrik 2025. 05. 26.

45 éve írta be magát Magyarország az űrtörténelembe

Kis híján új űrutazással ünnepelheti Magyarország Farkas Bertalan űrutazásának kerek évfordulóját: az egykori vadászpilóta 1980-ban ezen a napon indult útnak.

A 20. század második felére jellemző kettéosztott világban a keleti blokk országai előtt különleges lehetőséget nyitott meg a Szovjetunió. Az általuk vezetett Interkozmosz űrkutatási együttműködés lehetővé tette, hogy a tagországok egy-egy képviselője is eljusson a világűrbe. Magyarország is részt vett a programban, így 1977 májusától el is kezdték kiválogatni Kecskeméten a vadászpilóták közül az űrhajósjelölteket.

A rostán végül csak ketten maradtak fenn: Farkas Bertalan és Magyari Béla 1978. tavaszától már Csillagvárosban, a Gagarin Űrhajós Központban kapták meg kiképzésüket. Azt persze mindketten tudták, hogy a kétéves meló gyümölcsét csak egyikük arathatja le.

Farkas Bertalan 1980-ban (Kép: Fortepan / Szalay Béla)

Farkas Bertalan 1980-ban (Kép: Fortepan / Szalay Béla)

Végül a választás Farkasra esett, aki 1980. május 26-án történelmet írt, hiszen első magyarként a jutott az űrbe a Szojuz-36 űrhajóval. Volt társasága is egy tapasztalt szovjet kozmonauta, Valerij Kubaszov személyében.

Bélyeg is készült az esemény emlékére (Kép: Getty Images)

Bélyeg is készült az esemény emlékére (Kép: Getty Images)

A világűrben eltöltött egy hét alatt 54, főleg orvosbiológiai és technológiai témájú kísérletet is lebonyolítottak “úti céljukon” a Szaljut-6 űrállomáson. Legtöbbeknek azonban valószínűleg az maradt meg, amikor a tévénézőknek ő olvasta az esti mesét a TV Maci társaságában. Farkas visszatérése június 3-án történt egy másik űrhajó, a Szojuz-35 fedélzetén.

A Farkas Bertalanhoz kötődő dátumok rendkívül közel vannak ahhoz, melyek hazánk legújabb űrhajósa, Kapu Tibor életében is mérföldkövet jelentenek. Az amerikai Axiom Space Ax-4-es missziójában részt vevő magyar asztronauta eredetileg május 29-én indult volna a Nemzetközi Űrállomásra, azonban a rajtot június 8-ára, magyar idő szerint 15:11-re halasztották.

Kapu Tibor küldetése 14 napig fog tartani, és Farkashoz hasonlóan neki is kísérleteznie kell az űrben: a tervek szerint több mint 60 tudományos és ismeretterjesztő kutatást végez majd el társaival. Arról, hogy hogyan jutott el ide honfitársunk, itt írt bővebben a First Class:

Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images