Dubaj kapcsán ritkán merül fel, hogy ugyanúgy jelen vannak ott is a szélsőséges időjárási tényezők, mint bárhol a sivatagokban. Ebbe beletartoznak a porviharok is, melyek idején lecsökken a látótávolság, a levegő pedig teli lesz finom sivatagi porral, melynek belélegzése ellen maszkokkal vagy kendővel védekezhet az ember.
Ezt a problémát még nem sikerült megoldania az olajpénzen épült világvárosnak, de lehet, hogy hamarosan változás következik ezen a téren. Egy iráni tervezőirodának köszönhető mindez: a Kalbod Design Studio ugyanis megálmodott egy olyan rendszert, mellyel jelentősen javítható lenne Dubaj levegőjének minősége, és a homokviharok se lennének akkora hatással a városra, mint napjainkban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A rendszer, melyet már a szakma is elismert egy díjjal, gyakorlatilag 25 darab formás üvegtoronyból állna. Feladatuk annyi lenne, hogy megfogják a homokvihar jelentős részét úgy, hogy az érkező sivatagi levegőt a tornyok két légcsövébe vezetik. Ezekben mágneses mezőt hoznának létre, melyek megkötik a talaj részecskéit, majd tisztítva távozna a másik oldalon a levegő. Mindezt a lehető legtömörebb formába csomagolva, hogy a másik oldalon minimális mértékben zavarják a városi életet. A port és homokot acélsilókban gyűjtené a napenergiával működő rendszer – ez akár 600 Celsius-fokosra is felforrósodhat a folyamat során, ezért olyan “akkumulátorokat” is tennének az épületbe, melyek eltárolják a hőt. Ezen energiával szükség esetén fűthetnék a közeli épületeket is, de a torony működésébe is visszaforgatnák.
A 25 felhőkarcolót precíz számítások alapján helyeznék el Dubaj főútja mentén. A dizájnerek szerint a légszűrő szerepen kívül az alsó és középső szintek középületként, illetve lakások kialakításával hasznosíthatóak lennének. Arról egyelőre nincs információ, hogy a terv valósággá válik-e egy napon.