A sokak által áhított barnaságnak komoly ára lehet. Az UV-sugárzás, azon túl, hogy a bőr idő előtti öregedését okozza, különféle bőrdaganatok képződésének kockázatát is fokozza. Sokan nem tudják, hogy a bőr egészségének megőrzéséhez nem elegendő az időszakos naptejhasználat, a hétköznapokon is szükségünk van megfelelő fényvédelemre. A legfontosabb termék ehhez egy széles spektrumú (50) UV-védelmet nyújtó fényvédő krém, amely a napi rutinunkba beépítve hosszú távon az öregedésgátlásban is hasznos társunkká válhat.
Asztalos Gabriella, a Helia-D bőrgyógyásza szerint talán az egyik legelterjedtebb mítosz, ami miatt sokan nem védik megfelelően a bőrüket, hogy a fényvédők meggátolják a bőr barnulását. Ezeket a termékeket azonban úgy fejlesztették ki, hogy kiszűrjék a káros sugarakat, a barnulást okozók viszont ugyanúgy eljussanak a bőr megfelelő rétegeibe. A szakértő úgy véli, a fényvédők használata tehát akár egyenletesebb barnulást is eredményezhet, a testfelületen eloszló napsugarak pedig a bőr károsítása nélkül tudják kifejteni hatásukat.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az életkor előrehaladtával a bőrt ért UV-sugárzás, illetve az általa kiváltott biológiai hatás összegződik. A napimádók nemcsak ráncosabb és rugalmatlanabb bőrrel fizetnek a korábbi barna bőrért, hanem megnő a bőrdaganatok kialakulásának kockázata is.
A napsütés akár hiperpigmentációt is okozhat, amelynek oka a napfény hatására történő túlzott melanintermelés. Az így keletkezett szeplők és májfoltok örökké velünk maradnak, csak halványítani tudjuk őket. A rosaceával küzdőknek is érdemes fokozottan figyelnie, ha napra mennek, hiszen az értágulattal járó betegséget az erős napsütés ronthatja, és fájdalmas pirosodást okozhat.
A fenti tüneteket megelőzhetjük, ha kifejezetten széles spektrumú (50) UV-védelmet nyújtó készítményeket használunk. Minél magasabb faktorszámú egy készítmény, annál hosszabb ideig véd a káros sugarak ellen, így amikor csak rövidebb ideig tartózkodunk a napon, elegendő egyszer alkalmazni őket a reggeli rutin során. Természetesen ha sokat vagyunk a szabadban vagy strandolunk, akkor alapszabály, hogy délelőtt 11 és délután 3 óra között menjünk árnyékba, a fényvédőt pedig 2 óránként, valamint minden vízbe merülés után kenjük újra. A legjobb védelmet nyújtó termékeken keressük az SPF50+ feliratot, ezek képesek a káros sugarak több mint 97 százalékát kiszűrni.
Ha beszereztük a számunkra legjobb terméket, a felvitelnél ügyeljünk arra, hogy a fényvédő legyen az arcápolási rutinunk utolsó lépése, hiszen, ha pluszréteget helyezünk fel rá, az csökkentheti a hatásfokát. A szakértő szerint a megfelelő mennyiségű fényvédő 2 mg/cm2, aminek kiméréséhez csak húzzunk egy-egy krémcsíkot a két ujjunk belső felére, majd vigyük fel az arcbőrre és a nyakunkra.