
Bár a méhlegelők egyre népszerűbbek, azért nem lehet mindenhol lemondani a zöld pázsitról a kaszálók hangulatáért. Füvet nyírni bizony kell, és ezt a feladatot egyre több helyen egyre profibb módon végzik el helyettünk robotok.
Működésükről és terjedésük megdöbbentő üteméről a Husqvarna sajtótájékoztatóján tudtunk meg részleteket, ahol a beszélgetés alatt a háttérben csendben dolgoztak a fűnyíró robotok. Igen, ezek a gépek szinte némán üzemelnek, így nem zavarják sem a beszélgetést, sem a szomszédokat!
Bár széles körű alkalmazásuk újdonság, a robotok fejlesztése egészen 1998-ig nyúlik vissza. A Husqvarna már ekkor kísérletezett az első Automower típusokkal, amelyek még inkább műanyag zöld békára emlékeztettek, semmint fűnyűvő robotra, ráadásul napelemet is hordtak a hátukon.
Utóbbi megoldás kikopott, nem vált be, a robotok telepített töltöállomásokkal indultak el hódító útjukra, és ma már 15 tagú a lakossági felhasználásra szánt flotta a cégnél, a gépek 5-600 négyzetméteres kerttől egészen az 5000 négyzetméteres területig bevethetőek.
Az első robotok még békának álcázták magukat, és meglepő, de még mindig működnek
A fejlődést jól mutatják a növekvő eladások, míg 2016-ban csak a forgalom 6 százalékát adták a robotfűnyírók, addig 2022-ben 13 százalékra nőtt az arány – 2010-ben csupán 100 darabot adtak el, 2023-ra viszont 4200 darabos értékesítést terveznek a Husqvarna szakemberei.
Szép száraz számok, de mivel győzi meg a vásárlókat a fűben tébláboló kütyü? A sajtótájékoztató helyszínéül szolgáló Haris Park haragoszöld, egyenletesre nyírt pázsitja már elsőre elég meggyőző érv volt, ezt a területet ugyanis pont egy évek óta szolgálatban álló Husqvarna Automower tartja karban.
Ehhez minden nap dolgoznia kell, ugyanis a robotfűnyírók érdekes jellemzője, hogy egy menetben csak milliméterekkel nyesik meg a fűszálakat. Apró pengékkel dolgoznak, így hangtalan a működés, és a fű hossza mindig egyenletes.
Nem a szokásos penge található alatta, amit a fűnyírókon megszoktunk, mivel minimális hosszt vág le egy menetben
Ebben rejlik második előnyük is, mivel rövid nyesedéket termelnek, azt összegyűjteni sem kell, nem fülleszti be a pázsitot, nincs gond a gyűjtéssel, komposztálással, mert ilyen mennyiségben mindezt elintézi a természet. Egyfajta zöldtrágyaként jut vissza a földbe a lenyírt fűmennyiség, tehát ez a probléma kipipálva.
A robotporszívót megállítják a falak, de mi a helyzet a fűnyíróval? Ha nekivág a nagyvilágnak, hol kaphatjuk el? Erre kevés az esély, még a lopástól sem kell félnünk, mert a fűnyírókat GPS jeladóval szerelték fel, így helyzetüket nyomon lehet követni, az eltulajdonított darabok gyártási száma pedig online adatbázisba kerül, így ha valahol felbukkannak, akkor tud intézkedni a hatóság.
De a kertet sem hagyják el, a fűnyírókat kétféle módszerrel lehet területen tartani. Az elterjedt, kisebb, fákkal tűzdelt, beépített kertekben egyértelműen a könnyen telepíthető határolóvezeték a nyerő. Ezt a cég szakemberei fektetik le speciális géppel, ezek a vezetékek mutatják a nyírás határait a gépeknek, és biztosítják, hogy ne kezdjenek kamikazeakcióba a virágágyásban, ne csobbanjanak a medencébe.
Ez a gép kell a határok kijelöléséhez
Emellett még egy vezetőszál telepítése történik ilyenkor, ami szintén a tájékozódást segíti, ezzel talál át burkolt felületeken, járdákon a robot, és ez vezeti vissza a töltőállomásra is. Ennek híján ide a határolóvezetéket követve, illetve rádiójelek alapján is visszatér, nem fog lemerülve elbóbiskolni a kert közepén.
A másik megoldás nagy, szabad területekre ideális, ahol műholdas vezérléssel váltják ki a lefektetett vezetőszálakat. Ideális ipari parkokba, nagyobb létesítmények udvaraira, ahol akár több tucat gép is dolgozhat egy telefonról, applikációról vezérelve.
Ide kell visszatalálnia a robotnak, ha nem akar lemerülve a mezőn maradni
„Folyamatosan kutatjuk az új technológiákat, és próbálunk minden felmerülő kihívásra megoldást találni, így például a nagyobb alapterületű kertek hatékony nyírására is. Most mutatjuk be a CEORA elnevezésű, új technológián alapuló robotfűnyírónkat, amely 10-szer akkora területet, mintegy 5 hektárt is képes kezelni, és határolóvezeték nélkül, műholdak segítségével működik az egyedileg fejlesztett EPOS rendszernek köszönhetően. Emellett visszatérő kérdés a nagy parkok és közösségi területek robotizálása, amelyet immár két éve folyamatosan vizsgálunk” – mondta Volonics Zoltán, a Husqvarna értékesítési vezetője.
A fűnyíróknak azonban az élővilágra is vigyázniuk kell: az érzékelők például kikerülik a kertekben megbújó sünöket és más kisállatokat. Ha akadályt érzékelnek, egyszerűen elfordulnak, és más irányban folytatják a munkát, ha pedig felemelik a gépet, akkor a kések azonnal leállnak.
A tapasztalatok alapján a robotok nem kerülnek konfliktusba kutyákkal, egyéb háziállattal, és mivel egyes típusok akár 70 százalékos emelkedővel is megbirkóznak, alkalmazásuk tényleg szinte beavatkozástól mentes, tevékenységüket pedig a mobilos alkalmazással lehet követni.
A sajtótájékoztatón ott volt az egész paletta, a kis, 5-600 négyzetméteres kertekre tervezett apró géptől egészen az ipari felhasználásra frissen csatasorba állított monstrumig, ami mutatja, hogy a robotok átvehetik a nagyobb területek fűnyírásának feladatát, sőt a cég jövőbeli elképzelése szerint egy teljesen autonóm rendszer fog kiépülni, amelyben drónok szállítják a megadott területre a robotfűnyírókat, amelyek a munkát elvégezve szintén drónra kapcsolódva hagyják majd el a helyszínt.
Feltéve, ha hagyjuk nekik, de miért ne hagynánk? Az arcba csapó szárdarabokat, a fél utcát felverő zajjal járó férfimunkát jó szívvel engedjük át a technikának, amit azért néha felügyelni kell, lehetőleg egy napozóágyon pihenve, jeges itallal a kézben.