A Természetvédelmi Világszövetség adatai szerint jelenleg több mint 41 ezer fajt fenyeget a kihalás veszély. Óriási szám ez, de még riasztóbb az, hogy 1970 óta világszerte 69 százalékkal csökkent a vadállatok populációja. Ezt a zuhanást sajnos nem is éli túl mindenki: egyedül az elmúlt évtizedben 460 fajt nyilvánítottak kihaltnak.
Jó lenne megálljt parancsolni ennek a folyamatnak, hiszen szebbnél szebb teremtményeknek inthetünk búcsút örökre. Most megmutatjuk azokat az állatokat, melyeket jelenleg a legnagyobb veszély fenyeget. Jöjjön a tízes lista, vadon élő példányszám szerinti csökkenő sorrendben!
10) 2013-as adatok alapján mindössze 30 ezer példány él vadon az erdei elefántból, bár azóta szinte biztosan csökkent a populációjuk. Az Afrikában élő faj az orvvadászok céltábláján is szerepel, de élőhelyének jelentős részét is elvesztette Közép-Afrikában azzal, hogy az emberek elkezdték művelés alá vonni a korábbi erdős területeket (Kép: Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images)
9) A közönséges cserepesteknős minden óceánban megtalálható a trópusi és szubtrópusi területeken, de egyre kisebb számban. A halászhálókba gabalyodás, a korallzátonyok pusztulása, a fészkelőhelyek számának csökkenése és az illegális páncélkereskedelem miatt mindössze 23 ezerre teszik számukat (Kép: Wild Horizons/Universal Images Group via Getty Images)
8) 14 ezerre saccolják a vadon élő szumátrai orángutánok számát. Populációcsökkenésük egyértelmű oka az, hogy kivágják alóluk az erdőket (Kép: Rick Madonik/Toronto Star via Getty Images)
A lista a galériára kattintva folytatódik!
7 fotó megtekintése
7) Ha szóba kerül az orvvadászat, a legtöbben talán az orrszarvúkra gondolunk. 1960 és 1995 között a fekete rinocéroszok 98 százalékát kiirtották, így mára csak kb. 5630 példányuk maradt Kenyában, Namíbiában, Zimbabwében és Dél-Afrikában (Eric Lafforgue/Art in All of Us/Corbis via Getty Images)
Fotó megosztása:
6) A világ egyetlen édesvízi delfinje, a kínai folyami delfin is veszélyben van. A Jangce vizéből a túlhalászat és a vízszennyezés miatt kopott ki a faj, alig ezer példányukat szerencsére próbálja megvédeni Kína (Kép: China Photos/Getty Images)
Fotó megosztása:
5) A Közép-Afrikában őshonos hegyi gorillából is már csak ezer példány él a szabadban. Őket az sodorta leginkább veszélybe, hogy az emberek túl közel költöztek hozzájuk, az élőhelyért folytatott versenyben pedig nem nyerhetnek (Kép: Godong/Universal Images Group via Getty Images)
Fotó megosztása:
4) Annyira kevés van belőlük, és olyan kis helyen élnek, hogy igazán sok fotó sem készült sok a tapanuli orangutánokról. 800 fős populációjuk Szumátra szigetének egy kis részén él, de otthonukat az erdőirtás fenyegeti (Kép: Getty Images)
Fotó megosztása:
3) Maradunk Szumátrán, ugyanis a harmadik legnagyobb veszélyben lévő állatfaj is itt él. A szumátrai tigris a világ legkisebb tigrisfaja, melyből csak 600 él vadon a már ismert okok miatt (Kép: Getty Images)
Fotó megosztása:
2) Gyönyörű állat az amuri leopárd, de súlyosan veszélyeztetett. Kínában és Oroszországban együttesen kb. 100-an, ha vannak, ráadásul sok esetben elszórtan, ami megnehezíti szaporodásukat (Kép: Getty Images)
Fotó megosztása:
1) Mindössze 75-re teszik a vadon élő jávai orrszarvúk számát, melyek egykor Délkelet-Ázsia-szerte éltek. Ma már csak Jáva szigetén találni meg őket, a többi helyről eltűntek az élőhelyük felszámolása, valamint az orvvadászok miatt. Nem mondható fényesnek jövőjük, ugyanis ilyen kicsi példányszámnál már a belterjesség veszélye is fennáll (Kép: Getty Images)
Fotó megosztása:
Forrás:
WWF
Kép(ek) forrása:
Nyitókép: Getty Images