Ha te is ébredtél már úgy, hogy fejedhez vágtak egy párnát, vagy finoman beléd rúgtak az ágyban, jelezve, hogy hangosan veszed a levegőt, akkor az alábbi írásunk neked szól!
Mindenekelőtt azonban tisztázzuk, hogy mikor beszélhetünk horkolásról! A köznapi értelemben véve horkolás alatt általában a legtöbben azt értik, amikor valaki alvás közben hangosan lélegzik. A horkolás gyakran zavaró lehet a hálótársak számára, és az alvás minőségét is negatívan befolyásolhatja. És nem csak azért, mert mondjuk felébredsz a saját oroszlánhorkolásodra.
A kellemetlen jelenség hátterében többféle ok állhat. Az egyik a genetika. Vannak olyanok, akik eleve lazább garatizmokkal és -szövetekkel rendelkeznek. Alvás közben a garatizmok és a nyelv alatti szövetek ellazulnak. Ez a légutak szűküléséhez vezet, ami horkolást eredményez. Az elhízás növelheti a horkolás kockázatát, mivel a felesleges zsír lerakódhat a nyak körül, és ezáltal szűkítheti a légutakat.
A genetikai és testi adottságokon túl előfordulhat, hogy valamilyen külső behatásra kezdünk el horkolni. Ilyen lehet az alkoholfogyasztás, mivel ez ellazítja az izmokat, köztük a garatizmokat is. Nem kell tehát meglepődni azon, ha valaki egy átmulatott éjszaka után förtelmes horkolással boldogítja a ház népét.
Nem meglepő, de ha valaki nem fújja ki rendesen az orrát, akkor az is okozhat horkolást, de az orrsövényferdülés is felelőssé tehető emiatt a probléma miatt. Ha bokszoló vagy, akkor pedig szinte biztos, hogy ferde az orrod. Súlyosabb állapotot jelez, ha valaki alvási apnoéban szenved, mert ebben az esetben az alvás közbeni légzéskimaradás okozhatja a horkolást és az ezzel járó alvászavart.
És ezzel el is érkeztünk a probléma gyökeréhez. Az alvási apnoé miatt jelentkező horkolásnak ugyanis súlyos egészségkárosító hatásai lehetnek. A nyugtalanabb alvás miatt másnap kialvatlanság, fejfájás, csökkent koncentráció és aluszékonyság jelentkezhet. Ez igencsak veszélyes lehet a munkavégzés, a közlekedés, valamint a vezetés szempontjából. A kialvatlanság ugyanis jelentős mértékben lassíthatja a reakcióidőt.
Kevesen gondolnák, de a horkolás összefüggésbe hozható a szívritmuszavarokkal, emellett pedig magában hordozza a szívroham vagy a sztrók bekövetkezésének kockázatát. Egyes tanulmányok pedig arra világítottak rá, hogy akár 2-es típusú cukorbetegséget is előidézhet.
Éppen ezért, ha valaki állandóan és rendszeresen horkol, akkor érdemes felkeresni egy szakorvost, hogy jobban megértse a horkolás okait, illetve, hogy felvázolja a lehetséges gyógymódokat. Nem szabad aggódni, ma már mindenre van megoldás.
HIRDETÉS
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Phytotec Hungária Bt.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!