A gitárok világában a legérdekesebb, legértékesebb hangszerek általában legendás személyekhez köthetők. Ezek már zenei ereklyék, eszmei értékkel, kevésbé szólnak a technikáról, sokkal inkább egy életérzésről. Így érhetett Jimmy Hendrix híres, fehér 1968-as Stratocaster gitárja 720 millió forintnak megfelelő összeget, és adtak 1,62 milliárdnyit Kurt Cobain Fender Mustangjáért, amit a “Smells Like Teen Spirit” videóban használt.
De ezek mind egyedi darabok, amelyeket lehetetlen sokszorosítani. Vagy mégis?
A gitárvilág vezető márkái rég rájöttek, hogy érdemes pár darabos szériát készíteni a sokak által istenített zenészek kifejezetten felismerhető hangszereit másolva. Ebben a sorban most John Frusciante lett a következő, aki a Red Hot Chili Peppers tagjaként írt rocktörténelmet az elmúlt bő három évtizedben (a zenekarhoz először 1988-ban csatlakozott, majd kétszer kilépett, de jelenleg aktív tag).
Karrierjét végigkíséri egy 1962-es Fender Stratocaster, amit szó szerint elkoptatott az évek során. Az eredetileg sunburst árnyalatú klasszikusról rég lepattogott már a gyári lakkozás, festés.
Frusciante pengetési stílusa pedig nyomot hagyott a gitár testén, a kézmozdulatok gyakorlatilag egyedi vájatot koptattak a fába. Sok apró sérülés, a használat nyomai is felfedezhetőek, ezek a világturnék és hosszú órákig tartó örömzenélések lenyomatai.
Akár egy ujjlenyomat, ez a mintázat egyedi és csak erre a hangszerre jellemző. Ezért állt nagy feladat előtt a másolatok építését vezető szakember, Paul Waller. Az általa vezetett csapatnak kellett minden minden karcolást, kopásnyomot feltérképezni, és a lehető legeredetibb formában átültetni a különleges széria darabjaira.
Ez tényleg bonyolult feladat, hiszen a használat éveit kellett rekonstruálni, az 1960-as évekre jellemző hangzásvilág kialakítása mellett. Ehhez például kézzel tekercselt hangszedőket alkalmaztak, melyeket nem más készített, mint a márkánál az 1960-as években is dolgozó, a munkafolyamatot művészi szintre emelő Abigail Ybarra.
A szinte tökéletes másolatot pedig nem adják olcsón, ahhoz, hogy a rockzene egyik legnagyobb élő gitárosának érezhessük magunkat 20 000 dollárt kell fizetni. Igen, 7,4 millió forintot! Sokkoló ár ez a gitárok világában, egy igazi, amerikai Fender Stratocaster, amivel hozható a Frusciante-féle hangzás, már egymillió forint alatt elérhető. A rajongók között sokan kritikusan fogadták ezt az árazást, de a bennfentes pletykák szerint ez csak a széria csúcsa, később jön majd egy hasonló, de olcsóbb koncepció, elérhetőbb áron.