Maurizio Cattelan olasz származású művész mindig is a szatirikus irányt képviselte a populáris kultúrában, és ez gyakran provokatív műalkotásokat szül. A nagyközönség számára talán legismertebb alkotása a a Komikus (Comedian). Ez konrkétan egy szürke ragasztószalaggal falra tapasztott banán, ami maga a polgárpukkasztás: a zongora közepébe tolt ürülék visszafogottabb verziója.
A milliárdosok pedig odavannak az ilyen poénokért, mert a nekik komoly mennyiségben rendelkezésre álló pénzért részt vehetnek a buliban. Ők is művészek lehetnek, vagy legalábbis műértők, jelentsen ez bármit ilyen kontextusban. Ezért nincs miért csodálkozni azon, hogy az előzetesen becsült összeg négyszereséért, 6,2 millió dollárét (2,4 milliárd forintért) kelt el a provokatív alkotás a Sotheby’s aukcióján New York-ban – írja a BBC.
A közlemény szerint Justin Sun, kínai kriptovaluta-vállalkozó hat riválisát túllicitálva szerezte meg a gyümölcsöt, amit tervei szerint jóízűen fog elfogyasztani, ezzel beteljesítve a művészeti koncepciót. Reméljük a végeredményt nem fogják kiállítani, az mégis túl durva poén lenne. Mellette vannak már olyanok, akik megízlelhették a művész banánját, két alkalommal is lekerült a falról, 2023-ban egy dél-koreai diák falta be, de egyik esetben sem tett a tulajdonos jogi lépéseket.
Aki viszont igazán nevethet, az maga a művész: a New York Times szerint Cattelan 35 centért (kb. 136 forintért) vette az aukció napján, és nem ez az első banán, amit így ad tovább. Mondhatni beindult az üzlet, és ilyenkor felbukkannak az eredetiséget megkérdőjelező hangok. 2022-ben még egy komolyabb jogi hercehurca is kialakult a banános kompozíció körül, Joe Morford kaliforniai művész ugyanis azt állította, Cattelan az ő, 2000-ben készült, Banán és Narancs című művét másolta.
Az amerikai alkotó szintén a falra ragasztotta a gyümölcsöket, igaz, az a fal zöld volt. Állítása szerint Morford még jóval azelőtt regisztrálta a művét a szerzői jogi hivatalnál, hogy Cattelan előrukkolt volna a sajátjával.