A hagyomány és az innováció egyaránt jelen van a Mikulás-napi, illetve a karácsonyi édességek piacán. Míg az idősebb korosztály a nosztalgikus ízeket keresi, a fiatalok egyre nyitottabbak az újdonságok iránt. A tejcsokoládéból készült mikulásfigura népszerűsége továbbra is töretlen itthon, a gyártók azonban idén is számos újdonsággal készültek az ünnepi szezonra.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Édességgyártók Szövetsége által készített körkép szerint a hagyomány és az újdonságok keresése egyszerre jellemző az ünnepi időszakban is.
Az elmúlt években megjelent tendencia idén is folytatódik, így egyre több gyártó készít cukormentes vagy alacsony cukortartalmú édességeket, így a diabétesszel élők mellett a valamilyen más okból diétát tartó fogyasztóknak sem kell lemondaniuk az édességekről. A környezettudatosság is egyre jobban megjelenik az ágazatban, sok márka tér át környezetbarátabb csomagolásokra, mint például a biológiailag lebomló vagy komposztálható anyagokra.
A csokoládéból készült Mikulás-alakok története a 19. századra nyúlik vissza, amikor a csokoládégyártás technológiai fejlődése lehetővé tette az ilyen különleges formák megalkotását. A német Stollwerck csokoládégyár az egyik legkorábbi dokumentált gyártó, amely csokoládéfigurákat öntött, hamar megjelent a Mikulás is.
A 19. század végén és a 20. század elején a csokimikulások gyártása szélesebb körben elterjedt, különösen az ipari forradalomnak köszönhetően, amely olcsóbbá és könnyebben elérhetővé tette a csokoládét a tömegek számára. Az ilyen figurák készítése mára nemcsak hagyomány, hanem óriási üzlet is, és világszerte a karácsonyi időszak egyik legismertebb jelképévé váltak.
Magyarországon közel 250 vállalkozás foglalkozik édességgyártással. Bár a fogyasztók csökkenő vásárlóereje és az infláció nem állította meg az édeségipar fejlődését, a keresletet némiképp átrendezte az piacot: a fogyasztók pénztárcájukhoz mérten választanak a kínálatból, a mennyiség helyett azonban sokan továbbra is a minőséget részesítik előnyben.
A világ legnagyobb csokimikulása egyébként Belgiumban készült 2011 decemberében. Ez az óriási figura több mint 4 méter magas volt és körülbelül 2 tonnát nyomott. Teljes egészében tejcsokoládéból készült, és a brüsszeli Winter Wonders fesztivál részeként mutatták be. Az alkotás hónapokon keresztül készült, és különleges technikákkal formázták, hogy elérje a végleges méretét és stabilitását.