Kínában hemzsegnek a gigantikus, érdekes, megdöbbentő építészeti projektek, és nem csak a gombamód szaporodó high-tech nagyvárosokra kell gondolni. Egy ideig nagy divat volt az európai stílus koppintása, amit szó szerint kell érteni: a kínaiak élethű másolatot készítettek az öreg kontinens legismertebb helyeiről, Kuangtungban az osztrák Hallstatt készült el, Putungban helyet kapott egy holland kisváros, Tiencsin Firenzét idézi, Szucsouban pedig a londoni Tower Bridge jelent meg.
Természetesen a sorból a szerelem városa, Párizs sem maradhatott ki, melynek ikonikus belvárosát építették fel újra, igen, Eiffel-toronnyal együtt, ahogy kell!
2007-ben kezdődtek az építkezések Hangcsou közelében, és az elképzelés az volt, hogy a Párizs iránti rajongást egy egész városrész formájában testesítik meg. Az 108 méteres Eiffel-torony-másolat mellett a klasszikus párizsi építészet jegyei köszönnek vissza az utcákon. A cél nem csupán turistacsalogatás volt, hanem egy lakónegyed kialakítása is, amely akár 10 000 ember számára biztosít otthont.
Tientucseng lakossága hosszú évekig néhány ezer fő körül mozgott, az épületek jó része pedig üresen állt. Hiába a bájos utcák és a francia ihletésű szökőkutak, a helyiek nem akartak kamu-Párizsba költözni. Ennek egyik oka az volt, hogy relatíve messze van a nagyvárosi központoktól, és a tömegközlekedés sem volt megfelelően kiépítve. 2017 óta viszont beindult az infrastruktúra kiépítése, 2022-ben pedig már az egyik helyi metrónak is lett is megállója.
Manzárdtetős házak, széles sugárutak, és az Eiffel-torony harmadnyira zsugorított változata. Elég egyedi, és mivel ez egy átlagos városrész nem turistaparadicsom, így napközben nincs hömpölygő tömeg. Mint egy alvókisvárosban, a luxusboltok helyett zöldséges, és élelmiszerüzlet van a a Champs Elysées mentén.
Nekünk nehéz elképzelni, milyen élmény lehet ez a város francia turistaként. Hosszú repülés után, a teljesen idegen kínai kultúrát felfedezve hirtelen belecsöppennek az otthoni környezetbe. A Yes Theory nevű utazási YouTube-csatorna pont ezt a hatást mutatta meg, amikor francia felfedezőket küldtek el a különös helyre. Franciás stílusú hotelben szálltak meg egyikük szerint “sokkal pontosabb volt a másolt város, mint amire eredetileg számított”.