Life FIRSTCLASS 2025. 04. 08.

Ki nem találod, milyen nyelvet tanulnak a legkisebb államban

A nyelvtanulók számára egy nyelv köti össze a világot, de azért az angolon kívül is van élet, mutatjuk, hol nem ez vezet, mert van ilyen.

Az idegen nyelveket tanulók számára egyértelműen az angol a világot összekötő közös nyelv. A Duolingo nyelvtanulási alkalmazás kutatása szerint világszerte 134 országban tanulnak angolul a legtöbben az applikáció segítségével. Ezzel az angol nyelv magasan vezet, de akadnak érdekességek a felmérésben.

A világ összlakosságának nagyjából fele beszél legalább két nyelvet. Az idegennyelv-tanulás előnyei régóta egyértelműek. Nemcsak az utazási, tájékozódási és a karrierlehetőségeket javítja, de az agy kognitív funkcióinak működését is segíti, valamint a társadalmi tudatosságra is pozitív hatással van.

A nyelvhasználati statisztikák esetében viszont fontos különbséget tenni. Ha csupán azt nézzük, hogy melyik nyelvet beszélik a legtöbben a világon, akkor az angol vezet, mintegy 1,5 milliárd beszélővel. A második helyen a mandarin kínai áll (1,138 milliárd), míg a harmadik helyre a hindi kerül (609,5 millió). Amennyiben viszont az anyanyelvi beszélők szerint listázzuk a nyelveket, úgy a kínai óriási előnnyel vezet – összesen 1,346 milliárd fő, ebből a mandarin 939 millió). Ezen a listán az angol csupán a harmadik helyre futna be (379,68 millió), ugyanis megelőzi a spanyol (485 millió).

A Duolingo felmérése alapján a második legnépszerűbb nyelv a tanulók körében a spanyol (33 országban ez volt a legtöbbek által tanult nyelv az alkalmazásban), míg a harmadik helyen a francia áll (16 országban vezet). Sok esetben volt gyarmati országokban tanulják intenzíven ezeket a nyelveket, illetve az angolszász országokban is a spanyol a listavezető. Kanada speciális helyzetben van az angol és a francia kettős használatával, így Kanadában a francia áll az élen.

Elsőre különösnek tűnhet, hogy a skandináv országok mindegyikében a spanyol vezet a Duolingo felhasználók körében. Bár nem tudni, hogy ennek pontosan mi az oka, feltételezhető, hogy olyan magas szintű az angol nyelv oktatása ezekben az államokban, hogy magától értetődő az angol nyelvtudás. Ez már csak azért is érdekes eredmény, mert Európa szinte minden országában az angol vezet.

Mindössze 4 olyan európai ország van (a skandinávokon kívül), ahol nem az angol a legnépszerűbb tanult nyelv. Ez Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia, Szerbia és Szlovénia. A felsoroltak mindegyikében a német a legtöbbek által tanult nyelv a Duolingón – Szlovéniában egyébként a második helyre sem az angol futott be, hanem a spanyol. A világon ezen kívül még egyetlen országban került a német az első helyre, az egykori német gyarmat Namíbiában (1884 és 1915 között az elődállam neve Német Délnyugat-Afrika volt).

Magyarországon ugyancsak az angol volt a felhasználók többsége által tanult idegen nyelv, míg a második helyre a német került.

Ha távolabbra tekintünk, 4 olyan államot találunk, ahol a tanulók kedvenc nyelve a japán: Bhután, Brunei, Palau, valamint a Fülöp-szigetek.

A végére hagytuk a kutatás legkülönlegesebb eredményét. Egyetlen olyan állam van ugyanis, ahol a Duolingo felhasználóinak többsége az olaszt tanulja: a Vatikán. Az önmagában nem lenne furcsa, hogy egy országban az állam hivatalos nyelvét (a Vatikánban ez a latin és az olasz) sokan tanulják idegen nyelvként, különösen olyan területeken, ahol magas a bevándorlók száma – a skandináv országokban például, Izlandon kívül, a hivatalos nyelv a második legnépszerűbb. A Vatikán esetében azonban valószínűleg az a helyzet, hogy sokkal több turista használja a nyelvtanuló alkalmazást, mint helyi lakos.

Ez nem is olyan nehéz feladat, tekintve, hogy a 2024-es becslés szerint Vatikánváros összlakossága 882 fő volt, miközben a városállamot több mint 5 millió turista keresi fel évente. A Vatikán abból a szempontból is különleges, hogy a legtöbb országgal ellentétben nem lehet születési alapon állampolgárságot kapni (a Vatikánban kórház sincs), azt kizárólag a pápai hatóság adhatja meg.

A cikk szerzője Bartha Ádám.

Forrás: Duolingo
Kép(ek) forrása: Nyitókép: Getty Images/Sergio Amiti