
Április utolsó hétvégéjén világszerte futni indultak a sportosabb kedvű emberek. Itthon az Ultrabalaton vitte a prímet, jómagam az ausztriai Hallstattban voltam szemtanúja egy félmaratonnak, de Madrid és London utcáit is futók vették birtokba. Utóbbi esemény, a londoni maraton volt mind közül a legnagyobb szabású, bárhonnan is nézzük.
A 2025-ös kiadás már azt megelőzően Guinness-rekordot döntött, mielőtt eldördült volna a startpisztoly. A brit főváros neves futóversenye nem egy sima szaladgálás: hatalmas az érdeklődés, emiatt egy kicsit a szerencsén is múlik, hogy részt vehet-e az ember fia. A maratonra történő regisztráció ún. ballotrendszerben történik, ahol a jelentkezők először egy regisztrációval jelzik, hogy szívesen futnának, majd a rendszer sorsol.
Ez a szám szűkült később a töredékére. Ha a regisztrációt követően a futó értesítést kap arról, hogy indulhat a maratonon, még nem jelenti azt, hogy rajthoz is állhat. Az utolsó szűrő ugyanis a regisztrációs díj befizetése. Ez, valamint az esetleges vissza- és lemondások miatt az utolsó pillanatig nem lehetett tudni, pontosan hányan rajtolnak el a londoni maratonon, de előzetesen a szervezők arra számítottak, hogy megdöntik majd a New York-i maraton csúcsát, az 55 646 főt.
Ez végül meg is történt: 65 937-en álltak rajthoz a hivatalos adatok szerint. A legtöbben természetesen az Egyesült Királyságból voltak (46 353), de 57 magyar is volt a mezőnyben.
A számokat látva nem csoda, hogy már meg is nyílt a 2026-os, április 26-i londoni maratonra a jelentkezés, melyet május 2-án le is zárnak.