Life Erdős Norbert 2025. 05. 12.

Ezt üzeni a kutyád, ha nyújtózkodik előtted

Viselkedési szakértők szerint fontos üzenetet hordoz, amikor kutyád nyújtózik egyet, mielőtt odamegy hozzád. Semmi köze ahhoz, hogy fáradt lenne.

A kutyák elsősorban testbeszéddel kommunikálnak, és az ezek mögötti jelentés felismerése alapvető a gazdi és kedvence közti jó kapcsolat kialakításához. Gyakori például erre, amikor a kutyád gyengéd harapdál, ami a szeretet és a játékra való felhívás jele.

A mozdulatokat azonban mindig kontextusban kell értelmezni. Ugyanaz a viselkedés mást jelenthet különböző helyzetekben, így érdemes figyelni, mikor és hogyan történik ez a kommunikációs forma.

Miért nyújtózik előttünk a kedvencünk?

A házi kedvencek viselkedését kutató Alan Sadlik szerint a kutyák nyújtózkodása – mielőtt odamennek a gazdájukhoz -, nem véletlenszerű. Ha a kutya ezt nem alvás vagy pihenés után teszi, akkor viselkedése egyértelmű üzenetet hordoz:

“Ha az eb minden alkalommal nyújtózik, mielőtt odalép gazdájához simogatásra, akkor ezzel azt jelzi, meg akar nyugtatni téged. Biztosítani akar arról, hogy minden rendben van kettőtök között” – magyarázza a szakember, aki több mint húsz éve foglalkozik kutyák kiképzésével.

Galéria:

9 fotó megtekintése

A kutyák viselkedésének mélyebb megértéséhez hasznos lehet az úgynevezett “5F” ismerete. A rövidítés angol nyelvből származik, és az öt stresszreakció kezdőbetűjéből áll:

  • Flight – menekülés
  • Fight – harc
  • Freeze – mozdulatlanná dermedés
  • Faint – elájulás vagy passzivitás
  • Flirt – játékos viselkedés, figyelemelterelés

Ezeket a stratégiákat a kutyák ösztönösen alkalmazzák különböző helyzetekben. Ha egy gazdi felismeri, hogy kedvence melyik „F”-et alkalmazza, könnyebben tudja segíteni és támogatni, amikor szükséges.

Tudtad?

Akinek az a benyomása, hogy egyre több a kutyák viselkedésével foglalkozó tudományos vizsgálat, az nem téved. Tizenöt-húsz éve meredeken emelkedik a kutyás kutatások száma, és a szakterület egyik legkiválóbb kutatócsoportja az ELTE TTK-n dolgozik. Csányi Vilmos 1994-ben nyerte az első OTKA-pályázatot kutyák kutatására, és 1997-ben jelent meg a Családi Kutya Program kutatócsoport első tudományos közleménye. Akkoriban még sok volt a szkeptikus hang, de mára bebizonyosodott, hogy a professzor nagyon ráérzett a trendre, sőt, az általa alapított csoport valójában nem csak elindította a folyamatot, hanem azóta is főszerepet játszik a nemzetközi kutyás kutatásokban.

Ha gazdiként vagy csupán érdeklődőként elmélyednél a kutyák viselkedéstanában, meleg ajánljuk az etológia hazai doyenje, a 90. születésnapját a napokban ünneplő Csányi közérthetően, olvasmányosan megírt könyveit, például a Bukfenc és Jeromos vagy A kutyák szőrös gyerekek köteteit!

Szóval a kutyád viselkedése sosem véletlen. A nyújtózás nem csupán egy laza mozdulat, hanem a nyugalom és a bizalom jele. Érdemes megtanulni ezeket az apró, de jelentőségteljes gesztusokat felismerni, hogy még erősebb kötelék alakulhasson ki gazdi és négylábú barátja között.

Kép(ek) forrása: Getty Images