
Ha szakértői véleményre van szükség, akkor a precíz, józan, objektív németekre általában számíthatunk. Ez a hőguta kérdéskörében sincs másként.
Mivel náluk is gyakorlatilag puhára fő, aki a napon ácsorog, így aktuális tanácsaikat mi is megfogadhatjuk ezekben a forró órákban.
A hőguta nem lesből támad: legtöbbször azokat kapja el, akik lazán veszik a kockázatot. Ha résen vagytok és ismeritek a jeleket, kivédhetitek a bajt. Nyáron a hőség fokozódásával a hőguta veszélye is az egekbe szökik.
Figyeljetek ezekre a jelekre: forró, száraz bőr, szédülés, brutális fejfájás, hányinger, zavartság, sőt, akár eszméletvesztés is bekövetkezhet. Ha a testhőmérséklet 40 fok fölé kúszik, azonnal cselekedni kell, mert minden perc számít!
A szakértők (konkrétan a Deutsche Hirnstiftung, a neurológiával, agyi témakörrel foglalkozó helyi alapítvány közleménye) szerint a hőguta akkor üt be, amikor az agy hőszabályozó központja egyszerűen túlterhelődik. A napszúrás sem piskóta – a tarkómerevség, émelygés és ingerlékenység a tipikus tünetei. Ne hezitáljatok, mindkét esetben azonnal hívjatok orvost!
Kik vannak a legnagyobb veszélyben? Ti, ha védelem nélkül vagytok a napon – legyen szó egy hosszú sétáról, biciklizésről, kerti munkáról vagy egy laza strandolásról. Ha a fejeteket közvetlenül süti a nap, azzal turbó fokozatra kapcsoljátok a kockázatot.
Még a Robert Koch Intézet is kongatja a vészharangot a növekvő hőhullámok miatt. Azt javasolják, hogy vegyetek vissza a fizikai terhelésből, keressetek hűvös helyeket, és igyatok rendszeresen – akkor is, ha nem érzitek magatokat szomjasnak! Délelőtt 11 és délután 5 között pedig felejtsétek el a napon való tartózkodást, amennyire csak lehet.
Pár alapvető tanács:
A szakértők azt javasolják, hogy a leginkább veszélyeztetetteket – gyerekeket, időseket, krónikus betegeket – soha ne hagyjátok magukra a kánikulában. Ha mégis beüt a krach, és valaki hőgutát kap, minden perc számít: azonnal vigyétek árnyékba, lazítsátok meg a ruháját, a fejét és a tarkóját pedig borogassátok nedves ruhával. Fontos: felejtsétek el a jéghideg vizet, mert az sokkolhatja a szervezetet és többet árt, mint használ. Utána pedig, ha szükséges, kérjetek orvosi segítséget.
A ruházatotok legyen lenge és világos színű – a sötét vagy szűk cuccok csak fokozzák a hőterhelést. Sportolásnál pedig aranyszabály: az edzést időzítsétek a kora reggeli vagy késő esti órákra.
A hidratálás fontos, erről már írtunk, a hideg tej is jó lehet, a víz alapvető, az alkoholt pedig nagy melegben hanyagoljátok. Ha hűteni kell a testeteket, a párologtatás a nyerő, nem a sokkterápia: a langyos vizes borogatás sokkal hatékonyabb és kíméletesebb, mint egy jéghideg zuhany. Figyeljetek a páratartalomra is, mert az is pluszban terheli a szervezetet!
És egy utolsó, de életbevágó tanács: autóban se gyereket, se állatot, semmilyen élőlényt soha ne hagyjátok a tűző napon!