
Budapesten összesen hét Michelin-csillagos étterem van. A Babel Budapest, Borkonyha Winekitchen, Costes, Essencia, Rumour, Salt és Stand azok közé az éttermek közé tartozik, amik úgynevezett fine dining élményt nyújtanak. Ebben központi szerephez jut a kivételes kiszolgálás, valamint az elegancia. Az ilyen éttermekben dolgozó séfek kiemelt figyelmet fordítanak az étlap megkomponálására, az ételek művészi tálalására, valamint az alapanyagok minőségére. Számukra ez olyan, mint a zenészek számára a klasszikus zene.
A legkiválóbb alapanyagok nemcsak kulináris élményt nyújtanak, hanem a prosztata egészségét is támogatják. A tökmag és a tökmagolaj például gazdag cinkben és fitoszterolokban, amelyek támogatják a prosztatát a normál működés fenntartásában. Éppen ezért egy spárgakrémleves vagy sütötőkkrémleves tökmaggal megszórva ideális választás lehet, de a tökmagolajjal nyakon öntött salátákra is igent lehet mondani. Főételek terén pedig egy őrségi tökmagolajos túróval töltött sertéskaraj vagy egy tökmagolajos poke bowl nemcsak a prosztata egészségére lehet kedvező hatással, hanem a hangulatodra is, mivel kifejezetten laktató fogásoknak számítanak.
A prosztatagyulladás esetén kifejezetten fontos lehet olyan ételeket fogyasztani, amik gyulladáscsökkentő hatásúak. Ezek közé tartoznak a halak, amelyek gazdagon tartalmaznak omega-3 zsírsavakat. Összesen három fő típusuk ismert: az eikozapentaénsav (EPA) különösen hatékony a gyulladásos folyamatok kezelésében, a dokozahexaénsav (DHA) az agy és a szem egészséghez járul hozzá. Fontos említést tenni még az alfa-linolénsavról (ALA), amely alapvetően növényi forrásokból származik, és a szervezet alakítja át EPA-vá vagy DHA-vá.
Az EPA, tehát a témánk szempontjából legfontosabb omega-3 zsírsav leginkább a tengeri halakban található meg. Az egyik legkiválóbb EPA-forrás a tengeri lazac, de makréla, szardínia, hering, tonhal, valamint a szivárványos pisztráng is rendkívül gazdag eikozapentaénsavban. Sajnos, hazánkban viszonylag kevéssé ismert a tengeri halak prosztatára gyakorolt kedvező hatása, mert a magyarok évente 6,55 kg halat fogyasztanak egy főre vetítve, ami lényegesen alacsonyabb az EU-s átlaghoz képest, amely 23,71 kg/fő.
A kisvirágú füzike egy olyan gyógynövény, amelyet régóta alkalmaznak a prosztata egészségének támogatására. Gyulladáscsökkentő és kiváló antioxidáns. Csökkenti a gyakori vizelési ingert és a vizeletszivárgást, amelyet a prosztata jóindulatú megnagyobbodása okozhat. Bár ezt a gyógynövényt alapvetően teaként szokás fogyasztani, de smoothie-kban is előfordulhat.
Ha egy mezőn rövid nadrágban sétálunk, hamar összeszedhetünk egy kellemetlen csaláncsípést. Barátaink ilyenkor „csípősen” megjegyezhetik, hogy legalább nem lesz gondunk a reumával. Pedig azt is mondhatnák, hogy a prosztatabajokra is jó. A csalán ugyanis segíthet a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) tüneteinek enyhítésében. A csalánt ráadásul nagyon kreatívan használják fel az éttermek, mert létezik csalános ravioli, csalánpesto, csalánkrémleves, csalános-kapros röszti, csalánfőzelék és csalános lasagne is.
A paradicsommal készült fogásokat sem szabad mellőzniük a férfiaknak. Ez a zöldség ugyanis a kutatások szerint kiváló antioxidáns, és segít csökkenteni a prosztatarák kialakulását. Minek köszönhető ez a hatás? Nos, a paradicsom egyik fő összetevője a likopin, amely egy erős antioxidáns és a kutatások szerint hozzájárulhat a prosztatarák kockázatának csökkentéséhez. A likopin segíthet az oxidatív stressz csökkentésében, amely szerepet játszhat a daganatos sejtek kialakulásában.
Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy mit, hogyan eszünk. Célszerű a gyorséttermek szén-hidrátokban gazdag fogásai helyett olyan ételeket választani, amik nemcsak egészségesek és finomak, hanem a prosztata egészséges működéséhez is hozzájárulnak. Hidd el, ennek a csajod is örülni fog!
A Proxelan végbélkúp helyi hatású, tökmagolajat tartalmazó orvostechnikai eszköz a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás okozta vizelési zavarok kezelésének kiegészítésére. A prosztata közelében hat, vagyis ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A harmincdarabos kiszerelés vény nélkül elérhető a hazai patikákban. A kezelés ismételhető és akár tartósan is alkalmazható.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!