
Ezek javarészt nehezen felfogható luxusközpontok, amelyek ultramodern kényelmet kínálnak a világ leggazdagabb látogatóinak.
Építik a világ várhatóan legmagasabb épületét is, de a legambíciózusabb tervük a The Line elnevezésű, sivatagba nyúló hosszú falszerű város, aminek megvalósíthatóságát eddig is kétségek övezték. A Bloomberg írása szerint a szaúdi hatóságok most alaposabban megvizsgálják a kérdést: tényleg reális egy ilyen város létrehozása?
A “csíkváros” a terv szerint egy futurisztikus, tükröződő felhőkarcoló megépítését foglalja magában a sivatagban, 170 km hosszan. A gízai piramisokhoz vagy a kínai nagy falhoz mérhető léptékű, észbontó projekt már javában zajlik: dollármilliárdokat költöttek el, homokhegyeket mozgattak meg és hatalmas mennyiségű betont öntöttek ki.
Fotó: Neom
A projektet szinte a kezdetektől fogva kritikák érik az elszálló költségek és az állítólagos emberi jogi visszaélések miatt. Úgy tűnik, a szaúdi hatóságokat elsősorban az előbbi aggasztja, mivel a közelmúltbeli alacsony olajárak tovább növelik a királyság pénzügyeire nehezedő nyomást. A Bloomberg szerint a Neom projekt új vezérigazgatójának, Aiman Al-Mudaifernek a kinevezését követően tanácsadó cégeket bíztak meg, hogy végezzenek stratégiai felülvizsgálatot, értékeljék a The Line gyakorlatiasságát és költségeit, és tegyenek javaslatokat a lehetséges módosításokra.
A jelentés megjegyzi, hogy a szaúdi kormány végül dönthet úgy is, hogy nincs szükség változtatásokra. Bár egyelőre nem tudni, hogyan döntenek, a lehetséges költségcsökkentő módosítások között szerepelhet az 500 méteres magasság és a kezdeti, 2,5 km-es szakasz lerövidítése, vagy a tükröződő külső burkolat újragondolása.
A The Line csupán a legismertebb eleme Szaúd-Arábia merész építkezési kezdeményezéseinek, amelyek között olyan projektek is szerepelnek, mint a gigantikus kocka alakú Mukaab, a világ új legmagasabb felhőkarcolója, a Dzsidda-torony, vagy a Treyam-hoz hasonló, turisztikai fókuszú fejlesztések.