Manapság már közel sem olyan egyértelmű, miért ül le videojátékozni az ember. Sokáig kijelenthető volt az, hogy az emberek a szórakozás és a kikapcsolódás egy formájaként tekintenek erre, ám az elmúlt évek jelentős változásokat hoztak ezen a téren is. Egyfelől megjelentek az e-sportolók, akik versenyszerűen űznek egy játékot, és gyakorlatilag sikereikkel keresik meg a betevőt. Másrészt ott vannak a tartalomgyártók is, akik live streamekben játszanak, közönség előtt, szintén a megélhetésért.
A világ legújabb kedvence sem a fantasztikus grafikájával vagy a történetvezetésével nyeri, nyerte meg az embereket, hanem a közvetlen pénz ígéretével. Ez a Banana nevű ingyenes játék, mely végtelen egyszerű receptre épül:
Ennyi. Kész. Vége. Nem több. Ezt csinálja a legtöbb ember a legnagyobb online játékpiacról, a Steamről letölthető játékban, cikkünk írásának idején közel 825 ezer fő. Ideiglenesen még az örök listavezetőnek számító Counter-Strike 2-től, is átvette a stafétát, ami azért nagy szónak mondható.
A kattintgatás persze nem ok nélküli: a rendszer valamilyen eséllyel dob egy matricát a játékosoknak, melyet a Steam belső piacán el lehet adni. Amennyire értelmetlen maga a “játék”, meglepő módon annyira komoly értéket is képviselhetnek ezek a csillogó-villog, különféle mintás banánok. Milliós többségük persze a lehető legalacsonyabb áron, 3 eurocentért (12 forintért) cserél gazdát, (amiből a Steam sarca miatt a végén 4 forintja marad az eladónak), de a legritkább banánokat, melyekből csak 25 létezik, jelenleg 1000 euró (400 ezer forint) feletti áron kínálják.
A készítők egyébként egy korábbi interjújuk szerint úgy tekintenek játékukra, mint egy “legális, végtelen pénzteremtő trükkre”, bár ez erős túlzás azért. Gyorstesztünkben 250 kattintásig vittük el a mindössze 60 MB tárhelyet foglaló, játékot, nulla eredménnyel, ráadásul a kecsegtető összeg sem túl magas. Mindenesetre az embereknek az ingyenpénz ígérete bőven elég, mint az látható, bár azt le mernénk fogadni, hogy az őrület nem fog sokáig kitartani.