Habár a tőzsdézés világa mindig is egy zárt közeg volt, az ottani üzleti folyamatok hébe-hóba átlépik az üzleti élet küszöbét. Olyan helyeken is lehet találkozni vele, mint például egy kocsma.
Németországban több vendéglátóhely is úgy üzemel, hogy árait a tőzsdei viszonyokhoz igazítja, és fix összegek helyett dinamikusan változik a sörök és egyéb italok ára. A berlini Die Berliner Republik és az ország nyugati felében fekvő Bierbörse Bielefeld is ilyen helyek.
Mindkét kocsma úgy határozza meg sörkínálatuk árát, hogy figyelembe veszi, mennyit vettek belőlük. Ezt egy olyan rendszerrel végzik, mely a pénztárgépbe beütött adatokat folyamatosan figyeli, így monitorozva a fogyasztást. A szoftver innentől egyszerűen kereslet-kínálat alapon módosítja az árakat, melyeket a vendégek a kihelyezett kijelzőkön, monitorokon, illetve a dedikált telefonos alkalmazáson követhetnek figyelemmel. A berlini kocsmában hatpercenként frissülnek az árak, Bielefeldben azonban 200 másodpercenként.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ahogy az igazi tőzsdéken, úgy itt is megjelenhetnek a spekulánsok, akikre csak egy szabály vonatkozik: a sört annyiért veszik, amennyi éppen feltűnik a kijelzőkön. Figyelembe kell venni azt is, hogy a pultoknál sorok vannak, így az is lehet, hogy a rendelés leadása akár ki is csúszhat egy adott ital esetében a kedvezményes időablakból. Időnként beüthet a krach is – ez persze az üzemeltető döntése: ilyenkor a tőzsde összeomlik, és minden italt bizonyos kedvezménnyel kínálnak egy rövid ideig.
A „tőzsdeszoftver” forgalmazója annak idején egy indiai kocsmában vezette be elsők között az újdonságot, az ottani tapasztalatok alapján pedig kijelentette, a modern újítással a helyek akár megduplázhatják forgalmukat. Tény, hogy vonzó tud lenni egy ilyen kocsmai élmény az arra fogékonyak számára, egy sörözés akár egészen olcsón is megúszható így.
Mindezek mellett a vendéglátósok jobban tudják kalkulálni a sörfogyást is, hiszen így törekedhetnek arra is, hogy a különböző hordók egy időben fogyjanak ki.