Bolygónk 71 százalékát víz borítja, és egyes becslések szerint kb. 5 százalékát ismerjük részletesen annak a területnek, amit a tengerek és óceánok rejtenek. Bőven van még tehát felfedezési lehetőség a víz alatti világot felderítő expedíciók számára.
Jól bizonyítja ezt egy friss példa is. Egy nemzetközi kutatókból álló csapat a Chile partjaitól nyugatra lévő Sala-y-Gómez-sziget környékén, a víz alatti hegységeket vizslatta 40 napon keresztül. Céljuk alapvetően az lett volna az egésszel, hogy a tengerek élővilágának védelmére állítsanak fel stratégiát a nemzetközi vizeken, ezt segíthették volna az itt szerzett tapasztalatok.
Abból a szempontból biztosan segítették is, hogy ezekre a részekre is érdemes nagyon odafigyelni védelmi szempontból. A 78 ezer négyzetkilométeres, korábban kevésbé ismert, ám most részletesen átvizsgált területen 160 fajt figyeltek meg,
Nézd meg őket galériánkban:
A megfigyelt élőlények között tintahalak, halak, korallok, puhatestűek, tengeri csillagok, üvegszivacsok, tengeri sünök, rákok és homárok is voltak. Emellett a csapat megfigyelte az eddig ismert legmélyebben élő fotoszintézis-függő élőlényt is, mely egy korallféle.
A csapatot vezető chilei tudós, Javier Sellanes már januárban is részt vett egy hasonló expedíción, amikor száz új fajt sikerült megfigyelni.
Ha a galériát láttad, érdemes egy pillantást vetni az eddig ismeretlen területre videós formában is: