Több alkalommal beszámoltunk ilyen technikával Európában prototípusként készült lakóházakról, az Egyesült Államokban azonban már egy lépéssel előrébb járnak.
Texasban, egy átlagos külvárosi területen high-tech robotok gyártják sorban az eladásra szánt családi házakat, és lassan kész az egész negyed. 2022-ben indult a projekt, idén pedig befejezhetik, amiben oroszlánrészt kapott a házfalakat gyártó ICON Vulcan nevű 3D-nyomtatója – írja a Reuters.
Az ICON szerint ez a legnagyobb ilyen technológiával épített lakónegyed, a tapasztalataik pedig kiválóak. Conner Jenkins, a cég vezető projektmenedzsere szerint a technológia kiemelkedő hatékonyságot hoz a piacra. Kevesebb emberrel tudják ugyanazt a feladatot elvégezni, gyorsabb ütemezéssel.
A nyomtató ugyanúgy működik mint az asztali társai, csak sokkal nagyobb méretben. Egyszerre egy 14,2×4,75 méteres területen tud dolgozni, és az előre betáplált tervek alapján építi meg a betonfalakat. Miután feltöltötték instant betonnal, vízzel, homokkal, adalékanyagokkal, a fúvókáin keresztül az előre meghatározott helyre juttatja a kész betont, egyik réteget a másik után.
Így készül, ilyen lesz a nyomtatott ház – kattints a képre, galéria nyílik!
A száz házból álló Wolf Ranch lakónegyed minden házfala így készült, de a munka javát még építőipari brigádok végzik, a nyílászárók beépítése, a tető felhúzása, a kábelezés, vízszerelés, burkolás még emberi feladat. Egyelőre legalábbis.
A negyed házai a legmagasabb technikai színvonalat képviselik, 140-195 négyzetméter méretben készülnek, nyolcféle elrendezéssel, három-négy szobával, igény szerint akár három fürdőszobával. Mindegyikre kerül napelemes rendszer, valamint okosotthon-rendszerek, wifin keresztül működtethető fűtéssel és zárakkal. A árak 400 000 dollárról indulnak, vagyis a belépő 140 millió forint, eddig a házak negyedét értékesítették. A cég úttörő ezen a téren, már 2018-ban építettek 3D-nyomtatással otthont, céljaik pedig ambiciózusak, a vállalat szeretné eljuttatni gépeit a Holdra: a vállalat az Artemis-program keretében kötött megállapodást a NASA-val.