Milyen szerepet vállalsz magadra, amikor a barátaiddal vagy a családoddal utazol? – tette fel a kérdést a Kiwi.com a 18 és 37 év közti magyaroknak egy reprezentatív felmérésben. A válaszokból úgy tűnik, hogy minél idősebbek vagyunk, annál inkább magunkra vállaljuk a szervezést. Legyen szó repülőjegyvásárlásról, szállásfoglalásról, a kihagyhatatlan látnivalók felderítéséről és mindehhez pöpec időzítés összeállításáról, a Z generáció fiatal felnőttjei közül minden harmadik, az Y-ok közül pedig majdnem minden második (45%) magára vállalja ezt.
Na de ha ennyien szervezkednek, akkor nem kérdés, hogy kell olyan is, aki csak lustálkodik… Igazából az a fura, hogy nem ez a legnépesebb tábor, sőt, arányaiban messze elmarad a szervezőkétől. Merthogy minden ötödik 18-27 év közti, és közel ennyi Y-generációs az, aki csak pihenni szeretne, amikor utazik, és alkalmazkodik a csoport igényeihez.
Önjelölt idegenvezetőnek vagy az utazás dokumentálására pont ugyanannyi fiatal felnőtt vállalkozik (14, illetve 13%), az Y-ok körében picit többen vannak az idegenvezetők. Vajon bevágják előre még azt is, hogy hány lépcső vezet fel egy toronyba, hogy hány évig épült egy templom, vagy puskáznak? Mindegy is. A telefon úgyis szinte mindig rendelkezésre áll, és akkor már át is térhetünk a következő népes csoportra, a tartalomelőállítókéra. Ők azok, akik bármit látnak, kattintanak. Szép épület, cuki cica, csodás ételkompozíció – jön a kattintás, megosztás, és már jöhetnek is a lájkok. A különböző utazási típusok közül egyébként egyedül a tartalomelőállítás kapcsán van szignifikáns eltérés a nemek között. Úgy tűnik, hogy a nők sokkal szívesebben osztanak meg utazós képeket és videókat.
Ismeritek azt az érzést, amikor egy csoportban szinte mindenki beszél angolul, és mégis egy ember az, aki állandóan kérdez, aztán pedig magyaráz? Na, ők a tolmácsok, amely szerepet szívesebben vállalnak magukra a fiatalabbak egy utazáson: míg a Z generáció felnőttjei közül 12, addig az Y-ok közül pusztán 6 százalék az, aki jellemzően a külföldi társalgás élére áll.
És ha vannak önjelölt idegenvezetők, akkor miért ne lennének önjelölt helybéliek? Ők azok, akik helyiek nyelvén simán rendelnek egy sört, elbeszélgetnek a pincérrel vagy megkérdezik, hogy honnan indul a busz a tengerpartra. Ők nagyon kevesen vannak (5%), szóval simán megeshet egy társaságban, hogy senki nem ez.