Egy igazi világutazó számára kihagyhatatlan hely az Antarktisz. Ide sokáig csak a valódi kalandorok juthattak el, hiszen nehezen megközelíthető, leginkább halászhajókon, tudományos expedíciókkal lehetett elérni a 20. század derekáig.
Szép lassan viszont változott a helyzet, akadtak hajók, amelyek elvitték a világ végére a kíváncsi felfedezőket, de ezeknél még vállalni kellett a kényelmetlen priccseket, a közös zuhanyzókat, a szűk kabinokat és az átlagos ellátást.
Az Antarktisz népszerűségének oka természeti érintetlensége, a ritka és látványos vadon élő állatvilág, valamint a lenyűgöző jégvilág. Az utazók gyakran vágynak olyan egzotikus helyekre, amelyek különleges élményt nyújtanak, távol a megszokott turistaútvonalaktól. Az éghajlatváltozás kapcsán is nőtt az érdeklődés, mivel sokan szeretnék látni a kontinens jégsivatagát és ökoszisztémáját, mielőtt azok jelentősen megváltoznak
Igény ezekre is volt, így megjelentek a nagyobb, komolyabb komfortot képviselő hajók, innen pedig nem volt megállás, ezrek indultak az Antarktisz felé. A kezdeti néhány száz látogatóból a szám az 1999–2000-es szezonban 15 ezerre nőtt, majd a 2009–2010-es szezonra több mint megduplázódott, elérve a 37 ezer főt. Az utóbbi években pedig, különösen a Covid utáni időszakban, az antarktiszi turizmus elérte az évi 100 ezer főt is, idén már 122 ezernél jár a számláló.
A leglátogatottabb pontok közé tartoznak a Cuverville-sziget és Neko Harbour.
Ma már az utasoknak a kalandvágy helyett inkább csak vastag pénztárcára van szükségük. A mai hajók hiperkényelmes lakosztályokat, első osztályú étkezést, de még wellnessrészleget is adnak. A Seabourn, a Ponant, a Silversea és a Scenic társaságok immár prémiumkategóriás luxuskörutazásokat kínálnak. Mindent biztosítanak, a speciális téli ruházattól kezdve a kalandokig, akár tengeralattjárós túrát is rendelhetnek az utasok.
A Seabourn Pursuit és a Venture nevű hajók például fényűző spával, kilenc étteremmel, valamint nyolc társalgóval és bárral várják a mintegy 250 utast. A 132 kabin mindegyike nagy üvegajtókkal és erkéllyel rendelkezik, lehetővé téve, hogy az utasok a szabadban csodálják meg az elhaladó jéghegyeket.
Ennek a folyamatnak megvannak az árnyoldalai is. Egy 2022-ben, a Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint az Antarktiszon gyorsabban olvad a hó a turisták látogatásai miatt. A hajók által kibocsátott korom elnyeli a napsugárzást, ezzel felmelegíti a jeget. Az Antarktiszon turizmussal és kutatással foglalkozó országok aláírták az Antarktiszi Szerződést, amely kimondja, hogy nem építhető állandó létesítmény turisztikai célokra. Más szóval: az Antarktiszon nincsenek hotelek – pedig igény láthatóan lenne rájuk.