A szőrtelenítésnek – nem is gondolnánk, de – komoly történelme van, nem a modern kor hozta el a sima bőrterületekre való igényt. Az ókori Egyiptomban a szőrtelen test számított igazán vonzónak. A rómaiak úgy ítéltek meg, hogy a szőrzet hozzájárulhat a kellemetlen testszaghoz, ezért szabadultak meg tőle. Néhány kultúrában a borotválkozás a tisztaságot jelképezi, manapság pedig a gondozott szőrzet az ápoltság jele, immár a férfiaknál is.
A megfelelő módszer kiválasztásához szükségünk lesz egy bőrdiagnosztikára, mert másfajta kezelést kíván például az érzékeny bőr, ahogy azzal is érdemes tisztában lenni, hogy milyen erős a szőrzetünk, ez még ráadásul testterületenként is változik. Mindegy, hogy mely testtájat szeretnénk szőrteleníteni, a sima végeredmény a technikától és a megfelelő eszköz kiválasztásától is függ.
Amennyiben nem szeretnénk otthon bajlódni a nem kívánatos szőrszálak eltávolításával, célszerű kozmetikushoz fordulni. Biztosak lehetünk benne, hogy jó kezekben leszünk. Egyrészt ismeri a bőrtípusokat, a szőrzetfajtákat, így pontosan tudja, hogy testrészenként melyik megoldás lesz a legmegfelelőbb számunkra. És itt rögtön elhárítanám a két aggodalmat, ami felmerül ilyenkor, nem, nem ciki, hanem igenis szexi, ha egy férfi kozmetikába jár, és bár a kozmetikus általában nő, higgyük el, hogy tudja a dolgát. A másik, hogy ma már a gyantázásnál is olyan anyagokat használnak, amelyekkel a fájdalomérzet a minimálisra csökkent.
A szépségért meg kell szenvedni – vagy mégsem?
A gyantázás előnyei:
• Tartósabb, mint a borotva: A gyanta rátapad a szőrszálakra, és azokat a szőrtüszőből húzza ki, így a bőr akár 4 hétig is sima maradhat. Ezért elegendő havonta ismételni, hosszabb időre megoldást nyújtva.
• Puha vissza nővő szőrszálak: A rendszeres gyantázás során a szőrszálak gyengébben és puhábban nőnek vissza, így a visszanövés kevésbé kellemetlen.
• Nagy területeken gyors és hatékony: A gyantázás ideális módszer nagyobb bőrfelületek, például a lábak vagy karok gyors és alapos szőrtelenítésére.
• Egyszerűen végezhető otthon is: A korszerű drogériás gyantázó készítményeknek köszönhetően a szőrtelenítés könnyedén elvégezhető otthoni környezetben is, időt és pénzt spórolva. De mi, javasoljuk, hogy kozmetikussal végeztessük.
A gyantázás hátrányai:
• Fájdalmas eljárás: Különösen az első alkalommal vagy érzékenyebb területeken kellemetlen élmény lehet.
• Bőrirritáció kockázata: Előfordulhat bőrpír, apróbb gyulladások vagy akár szőrtüszőfertőzés, ha a higiéniai előírásokat nem tartják be.
• Idő- és költségigényes: A szalonban végzett gyantázás drága lehet, míg az otthoni gyantázás nagyobb időráfordítást és ügyességet igényel.
Erre figyeljünk gyantázás esetén
A túl kicsi szőrszálakat nem lehet megfelelően gyantával eltávolítani, mint ahogy a már teljesen kinőt szőröket sem.
Nagyobb szőrmennyiség esetén a gyantázás még ma sem egy leányálom … De hát a szépségért meg kell szenvedni – tartja a mondás, persze a hölgyeknél.
Amennyiben otthonunk nyugalmában és magunk válnánk meg a nem kívánt szőrszálaktól, maradhatunk a régi, bevált módszernél. A borotválás talán a legegyszerűbb és leggyakoribb szőrtelenítési módszer férfiak számára, viszont fontos tudni, hogy nagy jelentősége van az előkészítésnek, és az utóápolásnak, különben kellemetlen meglepetések érhetnek minket. Manapság már léteznek speciális hát- és testborotvák, hogy minden lehetetlennek gondolt helyen hozzáférjünk a szőrszálakhoz. Ezeket érdemes kipróbálni. Fontos, hogy
• minden esetben tisztítsuk meg a borotválandó felületet, lehetőleg hosszan, meleg vízzel, tusfürdővel, már ezzel megpuhítjuk a szőrszálakat;
• használhatunk borotválkozás előtti olajat, ezzel masszírozzuk át a bőrt borotválkozás előtt;
• a nedves borotváláshoz használjunk kifejezetten erre a célra szolgáló terméket, borotvahab, borotvaszappan vagy zselé, a tusfürdő nem erre való!
• Mindig éles borotvát alkalmazzunk, az elhasználódott penge úgynevezett borotvaégést – hagyományosabb, bár kevésbé passzoló szóval szakállgyulladást – okozhat, megsérülhet a bőr, ami nagyon kellemetlen lehet. A borotvát gyorsan kell csúsztatni, és minden egyes húzás után le kell öblíteni.
Amikor úgy érezzük, hogy elégedettek vagyunk az eredménnyel, újból alaposan zuhanyozzunk le, ekkor langyos, hideg víz javasolt. Távolítsunk el minden hab maradványt, mert a szőrtelenítés után nem megfelelően letisztított bőr, később kellemetlenül viszkethet.
A borotválás előnyei:
• Gyors és egyszerű: A borotválkozás az egyik leggyorsabb és legegyszerűbb módszer a szőrtelenítésre. Néhány perc alatt elvégezhető, és nem szükséges hozzá különleges előkészítés vagy eszköz, így kényelmes választás, ha gyors szőrtelenítésre van szükség, akár az utolsó pillanatban is.
• Fájdalommentes: Ha helyesen végezzük, a borotválkozás nem jár fájdalommal, ellentétben más szőrtelenítési módszerekkel, mint például a gyantázás.
• Költséghatékony: A borotvák és borotválkozás utáni termékek viszonylag olcsók és könnyen beszerezhetők.
A borotválkozás hátrányai:
• Rövid távú eredmény: A borotválkozás csak a szőrszálak felszíni részét távolítja el, így azok gyorsan visszanőnek. Általában már 1-2 nap múlva újra szükség lehet a borotválásra, ezért gyakori ismétlés szükséges.
• Benövő szőrszálak és irritáció: A borotválkozás gyakran vezet bőrirritációhoz, bőrpírhoz vagy benövő szőrszálakhoz, különösen érzékeny bőr esetén.
Ne hagyjuk el az ápolást!
Minden esetben hidratálni kell a szőrtelenített bőrfelületet. Így egyrészt megelőzhetjük a bőrirritációt, illetve megnyugtatjuk az érzékeny bőrt. Számtalan borotválkozás utáni ápoló termék létezik, válasszuk a számunkra legmegfelelőbbet.
Az intim tájak
Ezen a területen általában hosszabb a szőrzet, ezt előtte ollóval vagy trimerrel rövidítsük le! Legyünk óvatosak, mert ez nagyon érzékeny terület. Egy mozgó pengével könnyebben hozzáférhetünk a nehezen elérhető szőrszálakhoz. Figyelmesen, az időt rászánva végezzük a műveletet, mert a sérülés vagy a nem megfelelő termék használata pirosodáshoz, kipattogzáshoz, sőt gyulladáshoz és elfertőződéshez is vezethet. Az olyan extrán érzékeny területek, mint a herezacskó, különös elővigyázatosságot igényelnek. Segítségként lehet akár egy kis tükröt is használni. Ezekre a területekre (alkohol- és illatanyagmentes) borotválkozás utáni ápoló folyadékok, vagy akár babahintőporok ajánlatosak, ezek megnyugtatják a bőrt.
Milyen gyakran kell borotválni az intim területeket?
Célszerű a borotválkozások között néhány napot hagyni, hogy kíméljük a bőrt, legyen ideje regenerálódni.
A háton lévő szőrzet leborotválásához használjunk speciális hátborotvát. Ennek a borotvának hosszabb a nyele és szélesebb a pengéje, mint a hagyományos borotváknak. Így könnyedén elérhetjük a hát összes területét, és egyidejűleg minden húzással több szőrt tudunk eltávolítani.
Előnyeik:
• kevésbé irritálják a bőrt;
• kisebb az esély a sérülésekre, illetve gyulladásokra;
• kiváló, ha nem kívánjuk a testszőrzetet teljesen eltávolítani;
• az eredmény ápoltságot tükröz;
• lehetőséget adnak a „kreativitásra” különféle hosszbeállítások vagy fésűs kiegészítők segítségével.
A szőrtelenítő krémek kémiai anyagokkal (tioglikolát) oldják fel a szőrszálakat, így azok könnyedén letörölhetők a bőr felszínéről. Ugyanakkor a kemikáliák erősebb szaga gyakori panasz, sokan zavarónak találják. Használatuk egyszerű, de érzékeny bőr esetén okozhatnak allergiát, a hatás nem igazán tartós, illetve a szőr eltérő időközökben nő vissza, megnehezítve a következő szőrtelenítést. A szőrtelenítőkrémet egy kis bőrrészen kell kipróbálni használat előtt, de ez semmiképpen ne intim terület legyen! A rendszeres alkalmazás helyett váltogathatod más szőrtelenítési módszerekkel, például borotválkozással vagy gyantázással.
Használható még epilátor, ami ugyan hosszan tartó sima felületet eredményez, azonban fájdalmasabb, mint a többi módszer, és hosszú ideig tart végigmenni a testen. Persze egy próbát megér, hisz van, aki erre a módszerre esküszik.
A legfontosabb tudnivaló, hogy itt kezeléssorozatról van szó, ám a megfelelő alkalom után a teljesjen szőrtelen állapot is elérhető. Ezért csak akkor, és csak azokon a területeken alkalmazzuk, ahol nem szeretnénk többé szőrzetet látni. Költségesebb eljárásról beszélünk, mint a többi esetében, viszont az eredmény valóban tartós simaság, összességében tehát ez a legköltséghatékonyabb megoldás, mivel évente csupán egy fenntartó kezelésre lehet szükség.
A fényalapú szőrtelenítés előnyei:
• Tartós megoldás;
• Hosszú távon költséghatékony;
• Kényelmes és időtakarékos: A rendszeres szőrtelenítési rutinok, mint a borotválkozás vagy gyantázás feleslegessé válnak, így időt takarítunk meg;
• Fájdalommentes: A legújabb lézeres technológia kényelmesebbé és fájdalommentessé teszi a kezelést, így az eljárás sokkal komfortosabbá vált, mint a korábbi verziók.
A fényalapú szőrtelenítés hátrányai:
• Magas kezdeti költségek;
• Nem minden szőrszálra hatékony.
A villanófényes IPL
A nagy energiájú villanófény a szőr pigmentjében, a melaninban hővé alakul át, s a növekedési stádiumban lévő szőrtüszőket, szőrhagymát körülbelül 67-70 fokon „égeti el”. A kezelés hőhatással tartós károsodást okoz a szőrhagymákban és a szőrtermelő sejtekben, így akadályozva meg a szőr regenerációját. A szőrszál 1-2 hét múlva kihullik. Persze a szőrtüszőknek csak egy része – körülbelül 20-30 százaléka – van ebben az (aktív) a periódusban, emiatt a tartós hatásért több kezelés szükséges. Évi fenntartó kezelés mellett véglegesnek mondható az eljárás, így megszabadulhatunk az örökösen visszanővő szőr okozta mizériától, viszont rá kell szánjunk néhány hónapot!
A lézeres szőrtelenítés
A lézeres szőrtelenítés a szőrtüszőket célozza meg lézerfénnyel: mivel a bőrfelület világos, a szőrzet pedig sötétebb, a lézer a szőrszálak festékanyagában, a melaninban nyelődik el, majd a szőrtüszőben hővé alakul, roncsolja annak mátrixsejtjeit, melyek nem hoznak létre több szőrszálat. Előnye, hogy nem okoz irritációt, sőt csökkenti a bőrgyulladást, pénzt és időt takarítunk meg, mert a hatás évekig is eltarthat, ezenkívül csak a szőrszálakat roncsolja, a bőrt nem. Nyáron is biztonsággal végezhető, de fokozottan figyeljünk a fényvédelemre, a kezelés előtti és utáni 5-7 napban fényvédővel lehet napra menni.
Mire figyeljünk a lézeres szőrtelenítés és IPL kezelés esetén?
• Amennyiben elszánjuk magunkat a lézeres, vagy az IPL kezelésre, előtte egy hónappal már tilos gyantáztatni, epilátort használni!
• Előző nap azonban le kell borotválni a szőrzetet.
• Semmilyen kozmetikumot, (ide tartozik a dezodor, testápoló), de még tusfürdőt sem szabad alkalmazni a kezelendő felületen.
• Mindenképpen konzultáljunk szakemberrel, mielőtt igénybe vesszük a szolgáltatásokat! Fontos: olyan helyet érdemes választani, ahol lehetőségünk van díjmentes konzultációra.
Szakembereket kérdeztünk:
Mit kell tudni a lézeres szőrtelenítésről?
A lézeres eljárás – más eljárásokkal összehasonlítva – véglegesnek mondható, vagyis tartós szőrtelenítésről beszélünk – kezdte a DiaDerma Aesthetica Beauty & Lézer Centrum tulajdonosa és szakmai vezetője, Nagy Diána.
Hány alkalom kell a megfelelő eredmény eléréséhez?
8 alkalom javasolt. Ezután már csak maradvány szőrök, gyakorlatilag pár világos, szőke pihe marad. Ez egyáltalán nem zavaró. A kezeléseket 6 hetente végezzük. Már az első után lassul a szőrnövekedés, így utolsó alkalmat 8-10 hétre is ki lehet húzni. Egy év a tartós szőrtelen állapot elérése. Évente egyszer ismétlő kezelésre van szükség, de előfordul, hogy ez 3 év.
Mikor nem javasolt a lézeres eljárás?
Ősz és vörös szőr esetén, mert ez esetben nem olyan típusú a pigment, ami elnyeli a lézert. Ezért az egész folyamat lassabban és nehezebben halad, és nem tudunk látványos eredményt elérni.
Mi a kezelés menete?
Előző nap a kezelendő felületet le kell borotválni otthon, de ez megoldható a szalonban is. A szalonban egy úgynevezett kontaktgél kerül fel, ami kifejezetten a lézeres kezeléshez használunk. Egy területen többször áthaladunk a géppel.
Mennyi ideig tart egy kezelés?
A Hertz (Hz) mértékegység az ismétlődési frekvenciát jelenti, vagyis azt, hogy másodpercenként hányszor villan a gép. Minél magasabb a frekvencia, annál gyorsabban végezhető a kezelés. Ez a modern gépeknél valóban gyorsabb eljárást tesz lehetővé, de a kezelési idő nem csak ettől függ. A teljes testkezelés időtartama szalononként és géptípusonként, valamint a kezelő tapasztalatának függvényében is változhat. Átlagosan 70-75 perc maga a kezelés, teljes test esetén.
Fájdalmas-e a kezelés?
Létezik fájdalom mentes kezelés. Ez, akkor jön létre, ha a gép magas villanás számmal, de alacsony impulzuson működik. A lézer fény ugye elnyelődik a bőr és a szőrpigmentekben, és ott hőenergiává alakul. (60-70 fok), ez nagyon meleg. A kezelés közben hűtés szükséges (16 fokra hűl le a kezelő fej), és az hűti a bőrt.
Milyen árakról beszélhetünk?
A legnépszerűbb a hát kezelése, ez 30-60 000 Ft, a hónalj, 35 000 Ft. A teljes test 60 és 150 ezer Ft között mozog.
Milyen testrészt szőrtelenítenek leginkább a férfiak?
A hátat, a mellkast és a vállat. Ezenkívül az orr- és a fülszőrzettől, az összenőt szemöldöktől szabadulnak meg legszívesebben. Vannak olyan kezelő fejek, melyek ezeknél a testrészeknél használhatóak.
Mi a helyzet az intim területtel?
Nem mindenhol csinálják, így érdemes utánaérdeklődni.
Bolyky Natália kozmetikus a gyantázás rejtelmeibe avatott be minket:
A gyantázásnál az a jó, hogy nem kell tervszerűen végeztetni, gyorsan megoldható, megszületik a döntés, már másnap elmehetünk egy szalonba, és néhány óra múlva teljes „sima” eredményt kaphatunk. Ez körülbelül 4 hétig tart, így havonta célszerű ismételni. A gyantázás során maga a szőrszál kerül eltávolításra, amely a szőrtüszőben nő, nemcsak „elvágjuk” a szőrszálat. Kisebb a bőrirritáció kockázata, mint mondjuk a borotválkozásnál. A bőr behámosodik a gyantázás után, de benővő szőrszálak előfordulhatnak. (A kibújó szőrszálak gyakran befordulnak a hám alá.) A gyantázás hatására egy idő után a szőrzet is ritkul, viszonylag hosszantartó megoldást kínál.
Mi az előnye a gyantázásnak, mondjuk a borotválással szemben?
1. Lassabban nő vissza a szőr. 2. A borotválásnál irritálódik a bőr, a gyantánál kevésbé gyullad be, nincs annyi szőrbenövés, ami főleg a mellkas esetén nem igazán esztétikus. 3. A legtöbb szalonban elérhető a szolgáltatás – az intim gyantázást kivéve minden más testrészt vállalnak. 4. Vannak kifejezetten a férfiszőrzetre kifejlesztett, úgynevezett flexibilis gyanták, ezek az erősebb szőr teljes eltávolítására hivatottak.
Mi a helyzet az intim testrész gyantázásával?
Nagy igény van a fazonírozásra is, ennek ellenére az intim terület gyantázása nem jellemző, ennek egyszerű oka van, a fájdalom. A férfiak inkább otthon ápolják ezt a területet, lehet rövidíteni, trimmelni, borotválni.
Örök kérdés: fájdalmas gyantáztatni?
Igen, ez nem egy fájdalommentes eljárás és az érintett terület piros is maradhat egy-két napig. Viszont alkalomról alkalomra puhább lesz a szőrzet, és egyre lassabban nő vissza.
Mire kell figyelni gyantáztatás előtt?
Csak egészséges bőrt kezelünk. Nem javasoljuk gyulladás, bőrbetegség, gombás fertőzés esetén, sem daganatoknál, sem sebeknél. Kiálló képleteket a bőrön körbe kell gyantázni. Legyen megfelelő a szőrhosszúság, 4-6 milliméter, ne használjon a férfi előtte krémet, testápolót, vagyis ne kenje be semmivel az érintett felületet. Utána pedig pár napig ne menjen fürdőbe, gőzbe, napra, nehogy elfertőződjön a kezelt terület, és hogy a piros pontok helyén ne képződjenek esetlegesen maradandó barna pigmentfoltok. Ne használjon erős dezodort, alkoholtartalmút semmiképpen.
Mely területeket gyantáztatják előszeretettel a férfiak?
A szemöldök formázása a leggyakoribb. Fontos, hogy megmaradjon a férfias jellege, csak rendben kell tartani. Ezt követi a hát és a váll, hisz ezen területek simasága ma már az ápoltság kritériuma. Valamint az orr- és a fül szőrzet, de ezeket otthon ollóval, trimmelővel is kordában lehet tartani. Egyébként vannak kifejezetten férfiakra szakosodott szalonok is, itt arra kell figyelni, hogy jellemzően magasabb árkategóriáról beszélünk.
A cikk szerzője Veszeli Annamária