Rekordot ért el 407 egyszerre görkorcsolyázó ember a Vodafone Magyarország szervezésében a cég fővárosi székházának udvarán – közölte a társaság az MTI-vel. A csúcsdöntést beléptetőkapuval és ellenőrökkel, videofelvétellel rögzítették.
A hivatalos Guinness-rekordot az indiai Shivganga Roller Skating Club állította fel 2017. május 31-én Karnatakában, amikor 371 ember görkorcsolyázott egyszerre. Arról nincs információ, hogy a budapesti eseményt hitelesítette-e a Guinness Világrekordok.
A közlemény szerint az első gördülő cipőt egy belga kézműves, Joseph Merlin készítette 1760-ban: fém kerekeket rögzített a cipőkre, melyeken egy londoni bálon gurult keresztül a termen, miközben hegedűn játszott. A ma ismert görkorcsolyára hasonlító cipőt 1819-ben szabadalmaztatták Franciaországban, népszerű pedig akkor lett, amikor az 1970-es években az amerikai jégkorongosok felfedezték maguknak a szezonon kívüli edzésekre. Ez időben egybeesett a diszkókorszakkal, és hamarosan megnyitottak az első görkorcsolyás diszkók is.
A görkorcsolyázás Magyarországon is gyorsan elterjedt, ami nagyrészt a kor egyik legnagyobb showmanjének, Somorjai Károlynak (művésznevén Carlo Davinson) volt köszönhető, aki nyolc keréken gördülve táncolt a szórakozóhelyken. A nyolcvanas években már a frissen nyitott PECSA-ban is szerveztek görkorcsolyás rendezvényeket, és itt rendezték meg 1986-ban az Első Országos Görkorcsolyás Diszkótáncversenyt is.
Az aranykor után, az utóbbi években reneszánszát éli a sportág, jórészt azért, mert a szabadban gyakorolható görkorcsolyázás egészségőrző módon erősíti a szívet, miközben kíméli az ízületeket – írták.