Life FIRSTCLASS 2025. 02. 04.

Ennyit szeretne keresni egy friss diplomás

Mik az igényei egy végzős egyetemistának leendő munkaadójával szemben, illetve mi a valóság? Itt vannak a friss tendenciák a Műegyetemről.

“Fontos a teljes képpel kezdeni: a munkaerőpiac befagyott. Bővülések elméletileg vannak, gyakorlatilag ugyanazok a szakemberek vándorolnak egyik helyről a másikra” – foglalta össze Orbán Balázs, a Műegyetemi Állásbörze főszervezője a munkaerőpiacon tapasztalható helyzetet. Ehhez képest minden évben növekszik azon szakemberek száma, akik közvetlenül az egyetemről kikerülve nemzetközi cégeknél töltenek be pozíciókat.

Egyre nagyobb számban dolgoznak akár Budapesten élő, pályakezdő fiatalok otthonról, külföldi cégeknek. Még csak utazniuk sem kell. Ez a trend nemcsak az IT-szakmára érvényes, hanem a különböző mérnökökre, és akár az energetikusokra is. Ez egybecseng a friss diplomások legfontosabb igényeivel, a rugalmassággal és a szabadsággal.

Csak ezt követi a bérezés: a cégeknek komoly felkészültségre van szükség, hogy a fiatalok alapelvárásainak megfeleljenek. 2025-ben már-már teljes mértékben a munkavállalók szabják a feltételeket, az ő igényeik a meghatározóak, ahhoz igazodnak a munkaadók.

A bérigények eltérőek. Az informatikusok kb. 800 ezer, az energetikusok kb. 550-600 ezer forint kezdő fizetést kérnek.

A legkeresettebb szakmák 2025-ben a műszaki szektorban: a gépész és járműmérnöki szakterület, mechatronikai mérnök, a logisztikai mérnök szakmák. Új lehetőségeket hordoz magában a BME űrmérnöki képzése. Ez utóbbi nem kifejezetten űrhajós képzést jelent, hanem akár olyan korszerű nanotechnikai tudást, amely az új piaci igényeket teljes mértékben képes kielégíteni.

Forrás: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Kép(ek) forrása: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem