
A hollandiai Utrecht az ország negyedik legnagyobb városa, és noha elsősorban egyetemvárosként él a neve a köztudatban, úti célnak sem rossz. A városban több csatorna húzódik, a központban pedig található egy régi, de működő zsilip, a Weerdsluis.
Az ilyen és ehhez hasonló zsilipeknek fontos szerepe van a vízszabályozásban, azonban útját állják a halaknak, melyek ráadásul tavasszal gondoskodnak az utódlásról. Tudták ezt a hollandok is, ám kérdéses volt, mégis hogyan oldják meg azt, hogy a halak is szabadon közlekedjenek, de a zsilip se legyen állandóan nyitva.
A megoldás végül 2021-ben született meg a halcsengővel. A rendszer tulajdonképpen egy halaknak épített csengő, ami megszólal, ha hal van a “kapuban”, vagyis a zsilipnél. A csengőt azonban nem a halak működtetik, hanem az emberek.
A zsiliphez ugyanis beszereltek egy víz alatti kamerát, mely élőben közvetít, a halcsengő hivatalos oldalán pedig a netezők csengethetnek, ha a halat látnak. Ilyenkor az utrechti gátőr elmegy és nyit a zsilipen, az uszonyosok pedig tovább tudnak haladni.
Cikkünk megjelenése előtt a First Class többször is ellenőrizte az oldalt, ahol napszaktól függetlenül ezres nagyságrendben voltak a nézők, azaz önkéntes halőrből nincs hiány. 2024-ben összesen 2,7 millióan figyelték szerte a világból, nem akar-e éppen egy jászkeszeg, egy angolna, egy bodorka vagy épp egy csuka átkelni, csak hogy néhányat említsünk az itt élő fajok közül.
A rendszer egyébként március elejétől május végéig működik, a halak eddigre átvonulnak, ahova akarnak. Ezen időszak alatt egyébként az oldal még videós összefoglalókat is készít a hét látnivalóiról, a különlegesebb halakról, így mondhatjuk, hogy igazi netes sztárok lettek az ívásra készülő állatok.