Mintha csak a Star Wars-filmek egyik jelenetébe csöppentünk volna…
De ez nem egy sci-fi, nem is film, hanem a lemenő Nap, ahogy a Karancs csúcsán lévő kilátó és adótorony mögött lebukik Salgótarján közelében. A csodás képeket az MTI fotósa, Komka Péter készítette.
A Karancs a Karancs-hegység legmagasabb csúcsa, 729 méter tengerszint feletti magasságban, a magyar-szlovák határon. Magyarországon a hegy a Karancs–Medves Tájvédelmi Körzet, míg Szlovákiában a Cerová vrchovina Tájvédelmi Terület része. A Karancs 15 millió évvel ezelőtt a középső miocén korban andezitmagma felnyomulásával jött létre, majd később részben lepusztult. A felnyomuló magma, az úgynevezett lakkolit számos nyúlványt is létrehozott, amelyek a Karancs és a Láz-hegy között lépnek felszínre.
Napnyugtának nevezzük azt a napi rendszerességgel lejátszódó jelenséget, mely során a Föld forgásának következtében a Nap eltűnik a nyugati horizonton. A Napból érkező sugarak az atmoszférában fénytörést szenvednek el, ezért mikor a Napot lenyugodni látjuk, az valójában már egy napátmérőnyivel a horizont alatt található. Szürkületnek a napnyugtától a teljes besötétedésig tartó időszakot nevezzük.
Az északi sarkkörtől északra, illetve a déli sarkkörtől délre, a naplemente nem következik be minden nap, csupán évente egyszer a hat hónapig tartó sarki nappal és a sarki éjszaka váltakozásakor.
A napnyugta következtében különleges légköri állapotok alakulnak ki, akárcsak a napkorong és a környező égbolt narancssárga színezettsége.