Life FIRSTCLASS 2024. 08. 23.

Magyar kutatók szerint jobban élünk, mint 22 éve

Átfogó kutatásból derítették ki magyar kutatók, hogy jobb életminőségre számíthatunk, mint bő két évtizede, de azért akadnak problémás területek.

A képzettebbek, a gazdaságilag aktívak, illetve az egy háztartásban többen együtt élők jobb egészséggel összefüggő életminőségre számíthatnak, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek, vagy az egyedül élők, derült ki a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központja által készített felmérésből.

A kutatásban 12 ezren vettek részt, hasonlót utoljára 2000-ben csináltak, így a vizsgálat abból a szempontból is egyedülálló, hogy az eredmények két évtized távlatából összevethetők. “Minél magasabb az iskolázottság és minél alacsonyabb az életkor, annál magasabbnak értékelték szubjektív egészséggel összefüggő életminőségüket a megkérdezettek. Ugyancsak pozitív irányban befolyásolta az életminőséget az aktív munkaerőpiaci vagy hallgatói státusz, és az is, ha a háztartásban többen – maximum hatan – élnek együtt” – sorolta dr. Inotai András, az egyetem docense, a kutatás vezetője.

Rengeteg adatból alkottak képet

Felmérésük lelke a profi kérdőív, amely öt témakörben (dimenzióban) mérte fel az egyén szubjektív önértékelésén alapuló, egészséggel összefüggő életminőségét. Mivel a kérdőív kiértékelése hazai algoritmus  alapján történt, így az eredmények valóban a hazai állapotokat tükrözik, emelte ki az egyetemi docens.

A kutatás eredményeként a lakosság egészséggel összefüggő életminőségéről elmondható, hogy a fiatalabb generációt leginkább érintő terület az öt dimenzióból a szorongás/lehangoltság volt, míg az idősebb kor felé haladva a fájdalom/rossz közérzet, illetve a szokásos tevékenységek korlátozottsága volt a leggyakrabban jelezett probléma. Ugyan az eredményeket magyarázó okokat jelen kutatás nem vizsgálta, de az a tény, hogy az idősek több betegségben szenvedhetnek, ami jelentős hatással van az életminőségre.

A magasabb iskolázottság összefüggésbe hozható az egészségesebb életmóddal, a prevenciós és mentálhigiénés  programokban való nagyobb részvétellel és az egészség megbecsülésével.

Míg az, hogy valaki dolgozik vagy tanul, több fizikai aktivitással és nagyobb szociális élettel járhat, a kapcsolati háló pedig erősebb lehet azokban a háztartásokban, ahol két vagy több ember él együtt, ami ugyancsak magasabb pontszámot eredményezett. 

Jobban élünk mint 22 éve

Az adatokat 22 év távlatából a régi felméréssel összehasonlítva az is elmondható, hogy jelentősen javultak, vagyis több mint harminc százalékkal csökkentek a középkorúaknál, főként a nőknél a szorongás/lehangoltság, illetve a fájdalom/rossz közérzet dimenziókban mért mutatók. A 2000-es értékekkel összevetve az életminőség-javulás a számszerűsített index alapján meghaladja a tíz százalékot ezekben a korcsoportokban, ami jelentős és az egyén számára is érezhető különbség. Emellett  érzékelhetően csökkent a férfiak és nők közötti életminőség-különbség is.

Forrás: Semmelweis Egyetem
Kép(ek) forrása: Getty Images/g-stockstudio