Október 6-án lesz 175 éve, hogy az aradi vértanúk, valamint Budapesten Batthyány Lajos kivégzésével lezárult az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc.
Hazánk első alkotmányos miniszterelnökének és a 13 aradi vértanú kivégzésének 175. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 200 Ft-os forgalmiérme-emlékváltozatot, valamint nagy méretű, 13 szögletű belső peremmel ellátott, 30 000 Ft-os címletű ezüst emlékérmét és annak 7500 Ft-os címletű színesfém változatát bocsátja ki a nemzeti gyásznapon.
A kétszázas címletoldala nem változik, a tematikus oldalon azonban a megszokott Lánchíd-ábrázolás helyett lent, a peremig kifutóan gróf Batthyány Lajos mellképe látható, mely Barabás Miklós olajfestménye alapján készült. A gyöngysorszegélyen belül, bal oldalon, lent, vízszintesen a „2024” verési évszám, fölötte, köriratban a “BATTHYÁNY”, jobb oldalon, köriratban a “MAGYARORSZÁG” felirat olvasható. A feliratokat fent, két vízszintes sorban Batthyány Lajos kivégzésének időpontját jelölő “† 1849. OKTÓBER 6.” felirat választja el egymástól.
A Kovács Zoltán szobrászművész tervei alapján készült új kétszázas technikai paramétereiben megegyezik a készpénzforgalomban használt 200 Ft-os érmékkel: külső része (körgyűrű) réz (75%), nikkel (4%) és cink (21%) ötvözetéből, belső része (mag) réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült. Mindebből egymillió kerül a pénzforgalomba október 6-ától, az első 12 ezer veret sorszámozott díszcsomagolásban.
Tekintettel az évforduló jelentőségére, az MNB “Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” megnevezéssel 30 000 Ft névértékű ezüst és 7500 Ft névértékű színesfém emlékérmét is kibocsát, melyek elsődleges szerepe a méltó megemlékezés, tisztelgés a magyar nemzeti függetlenségért és önrendelkezésért küzdő vértanúk előtt.
Az ezüst és színesfém változatok ugyanúgy néznek ki, mindössze az értékjelzésük tér el, de a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. Az ezüst változatból 6000, míg a színesfém érméből 8000 darab verhető.