Érdekes tanulmány jelent meg a minap a Nature Aging nevű tudományos szaklapban. Szerzői azt vizsgálták, mennyire lehetséges (vagy épp nem lehetséges) tovább kitolni az emberiség átlagéletkorát napjainkban, a 21. században. A szakemberek végső soron arra jutottak, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint gyakorlatilag elértük a maximumot.
A 20. században óriási előrelépések történtek az egészségügyben, és a jobb anyagi helyzetben lévő országokban közel 30 évvel nőtt a születéskor várható átlagélettartam. A 21. századra azonban már relatíve kevés újdonság, kiaknázható lehetőség maradt ezen a fronton – persze van még hova javulni, de a jelenlegi ismeretek mellett az innovatív megoldások már egyre kevesebb pluszidőtartamot adnak életünkhöz.
A kutatók szerint a születéskori várható átlagos élettartam maximumát
Ez persze nem azt jelenti, hogy az emberek ne élhetnének tovább, sőt, valószínűleg sokkal többen lesznek a jövőben, akik megélik századik születésnapjukat, de az örök élet után egyelőre nem érdemes sóvárogni.
A tanulmányt első helyen jegyző professzor, S. Jay Olshansky egy nyilatkozatban azért hangsúlyozta, egy új, forradalmi orvostudományi áttörés bármikor simán felülírhatja a fentieket. A szakember bízik is abban, hogy ez megtörténik, ráadásul szerinte az öregedés lassítása lesz az a terület, ahol ha történik valami, az radikálisan megnyújthatja az emberi életet. Egyelőre azonban itt még nem tart a tudomány.