A magyar filmipar gazdag és sokszínű történelme számos emlékezetes alkotást adott a filmkedvelőknek, melyek több ízben nemcsak hazánkban, hanem nemzetközi szinten is maradandó nyomot hagytak. A humor, a dráma, a történelem és a művészet egyedi kombinációjával ezek a filmek olyan történeteket mesélnek el, amelyek generációkat kötnek össze, és betekintést nyújtanak Magyarország kultúrájába.
Cikkünkben most nem tekintünk túlságosan vissza, a közelmúlt 10 legjobb magyar filmjét gyűjtöttük csokorba, amelyekkel minden mozirajongó próbát tehet. A listát a Mafab közösségi szavazatai alapján állítottuk össze, azaz a hazai közönségnek ezek a magyar filmek tetszettek legjobban 2024-ben.
Igazából ez nem egy egész estés mese, hanem 13 újabb rövid rész a katicalány és a csigafiú világából, melyet csokorba kötve a mozikban is vetítettek. A történetekben kiemelkedő szerepet kap az empátia, a figyelmesség és a mások kívánságainak és igényeinek teljesítésére irányuló folyamatos törekvés témája
Akinek van gyermeke, azoknak biztosan nem kell bemutatni a sorozatot, akinek pedig még nincs, azok is megismerkedhetnek vele.
Történelmi ihletésű kalandfilm a márciusi ifjakról és a napról, amely megváltoztatta a magyarság történelmét, középpontban Petőfi Sándorral, akit Berettyán Nándor alakít. A kurzusfilm finoman szólva sem aratott elsöprő sikert, de ha a néző elvonatkoztat a történelemtől, és egyszerű kosztümös akciófilmként tekint az alkotásra, akár jól is szórakozhat.
A húszas évei elején járó, a közösségi médiából szupersztári státuszba kapaszkodott Azahriah poptörténelmet írt, amikor 2024 májusában három egymást követő koncerten töltötte meg a Puskás Arénát. De ez a mozi nem egy koncertfilm, sőt, nem is zenés dokumentumfilm, de még csak nem is egy hagyományos portré. A Mi vagyunk Azahriah egy valóságos és egy képzeletbeli utazás története, amelyeket Azahriah élete ihletett.
Török Zoltán, a nagy sikerű Vadlovak – Hortobágyi mese és a Vad Magyarország alkotója évek óta Svédországban él párjával, két lányával és kutyájával. Rendszeres túráik során felfedezik az átalakulóban lévő vadon színes állatvilágát, és legizgalmasabb kirándulásaikra most a nézőket is útitársul hívják. Az utazás közben lenyűgöző tájakra barangolunk, a tengertől a gleccserekig, a messzi észak vadállatainak társaságában.
Lenyűgöző felvételek:
Till Attila legújabb filmje, amelyet a zseniális Thuróczy Szabolcs visz a hátán. Kell ennél többet mondani?
Tilla legújabb játékfilmje az alkoholizmus témáját dolgozta fel. A történet középpontjában egy egykori alkoholista áll, a leszokás folyamata, a függőséggel folytatott küzdelem jelenik meg a néző előtt.
A Cannes-ban is vetített Itt vagyok és a Balaton Method című alkotásairól ismert Szimler Bálint bemutatkozó játékfilmje. A Fekete pontban visszatér korábbi munkatársa, a ma már elsősorban Hollywoodban élő operatőr, Rév Marcell, aki az Eufória, Az idol és a Feleségem története című filmekben végzett munkáiról ismert.
A film a tízéves Palkó (Mátis Pál) hétköznapjait mutatja meg, aki nemrég tért haza Berlinből, és értetlenül áll egy tipikus magyar iskola mindennapjai előtt. Egyetlen szövetségese Juci néni (Mészöly Anna), a fiatal tanárnő, aki valóban megérti őt, de maga is csapdába esett a gondnoki kultúrával átitatott intézményrendszerben. A film képi világa a régi időket idézi, kicsit szemcsés, majdhogynem 4:3-as felbontású, am nagyon hatásos eszköznek bizonyul a hangulatteremtésben.
A KIX a nézők pontozása alapján csak a negyedik helyre került, de részemről simán dobogós helyen van, és nem csak a 2024-es évre vetítve. A dokumentumfilm egy 12 éves fiú útját kíséri végig, aki a budapesti utcagyerekből kiábrándult fiatal felnőtté válik. Ahogy Sanyi szembesül a kamaszkor kihívásaival, a filmkészítők aktív résztvevőkből megfigyelőivé válnak életének zűrzavarában.
Mi köti össze a múltat a jelennel? A szerelem és a zene, de csak ha nagyon jó. Lili korunk tipikus lánya: magányos, és igyekszik bebeszélni magának, hogy így neki jó. De egyszer a szülei lakásában talál egy régi levélcsomagot, amit az anyja egyáltalán nem akart megmutatni neki. Ő persze nem sokat habozik, olvasni kezd, és megelevenedik előtte a múlt.
Ebben az igazi nyári hangulatú, zenés moziban a főbb szerepekben Törőcsik Franciskát, Ember Márkot, Seress Zoltánt és Marics Peti láthatjuk.
Lefkovics Tamás, a nagyszívű, de konok bokszedző (Bezerédi Zoltán) viszonya annyira megromlott a fiával, Ivánnal (Szabó Kimmel Tamás), hogy évek óta nem beszélnek egymással. Iván Izraelbe menekült az apjával való konfliktus elől. Az anyuka váratlan halálakor Iván a hatéves kisfiával hazatér, hogy a zsidó hagyományoknak megfelelően egyhetes gyászt, sivát üljenek a szülői házban. A két férfin keresztül két világ feszül egymásnak, aminek a tétje a család egyesülése.
Herendi Gábor legújabb romantikus vígjátéka a Futni mentem. Főszereplője egy anya (Udvaros Dorottya), aki férje halála után elhatározza, hogy teljesíti annak utolsó kívánságát, és lányaival (Lovas Rozi, Tenki Réka, Trill Beatrix) váltóban lefutja a maratont.