![](https://firstclass.hu/uploads/2025/02/PIA22207large.jpg)
Gyógyszert szedni aligha szeret bárki is, de egészségünk megőrzéséhez és visszanyeréséhez olykor elengedhetetlenek a modern orvostudomány ezen eszközei. Hatékonyságuk azonban időnként kérdéses lehet. Ezen segíthet az a felfedezés, melyet a Monash University kutatói tettek közzé.
A tanulmány szerint ugyanis a tej jelentősen növelheti bizonyos szájon át szedett gyógyszerek felszívódását a szervezetben. A tudósok azt vizsgálták, hogyan befolyásolja a tej jelenléte a gyógyszerek biohasznosulását, vagyis azt, hogy mennyire hatékonyan jutnak be a véráramba. A kulcsot a tejben található fehérjék és zsírok jelentik: ezek védőburkot képezhetnek a gyógyszermolekulák körül, megakadályozva azok lebomlását az emésztőrendszerben, ezáltal növelve a hatékonyságukat.
Fontos ehhez kiemelni, hogy főleg a zsírban oldódó gyógyszereknél lehet ez nagy segítség, de a kutatás így is nagy előrelépést jelenthet. Különösen a gyermekgyógyászatban érhet sokat ez a tudás, mivel sok esetben a kicsik nehezen nyelik le a kapszulákat. Itt maga a tej szolgálhat – mint kiderült, remek – hordozóként. A vizsgálatban az anyatejet és a tehéntejet is vizsgálták, és mindkét folyadék jól teljesített.
A legfiatalabbak mellett a legidősebbeken is segíthet a tej, hiszen a már említett védőburoknak hála csökken a hatékonyság ingadozása, és egységesen hathatnak a szerek. Legközelebb tehát, ha be kell venned egy gyógyszert, tájékozódás után érdemes megfontolnod, hogy egy pohár tejjel vedd be.