Life FIRSTCLASS 2025. 03. 03.

Az embernél is jobb robot műt Szegeden

Fülsebészeti műtéthez használt csúcstechnológiai eszközt a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport. A robot olyasmire is képes, amire ember nemigen.

Egyre több magyarországi egészségügyi intézményben vetik be a legmodernebb technológiát. Korábban a First Class beszámolt arról, hogy robottal műtöttek egy gyereket Budapesten, a fejlődés azonban nem áll meg a fővárosban. A Szegedi Tudományegyetemen is zajlik az élet, ugyanis tesztelhetik az orvostechnikai fejlesztések egyik legújabb vívmányát, a RobOtol elnevezésű fülsebészeti robotot. Az elnevezés második fele az otológiára, a fülgyógyászatra utal. Ez a robot dedikáltan bizonyos, nagy precizitást igénylő fülműtétek kulcslépéseit segítő eszköz.

A fül-orr-gégészet területén világszínvonalú az SZTE SZAKK Fül- Orr- Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika. A szegedi orvostudomány egyik kiemelkedő területe a cochleáris implantáció, amely csúcstechnológiai hallásjavító vagy hallást lehetővé tevő eszközök beültetését jelenti. Ezen a szakterületen használták műtétekhez az ideiglenesen, fejlesztési céllal Szegedre került RobOtolt is.

“Esetünkben a szokásos, minimálisan invazív műtéti technikánkba illesztettük be a fülsebészeti robotot, tehát a kerek ablakba történő manuális behelyezést követően a RobOtol vezette be az elektródát a cochleába” – mondta Dr. Perényi Ádám, a Szegedi Hallásjavító Implantáció Munkacsoport tagja.

Ez egy nagyon lassú és folyamatos mozgást igénylő mozdulat, amire az emberi kéz csak korlátozottan képes. Ez a robot képes 0,1 mm/szekundum sebességgel bevezetni az eszközt

– tette hozzá.

Az embernél is jobb robot műt Szegeden

A szegedi fül-orr-gégészet és fej-nyaksebészet jelenleg is egyedülálló műszerparkkal rendelkezik, világviszonylatban is kevés ilyen fülészeti műtő áll a betegek szolgálatára. “Rendelkezünk felső kategóriás operációs mikroszkóppal, arcidegingerlő berendezéssel, az intraoperatív képalkotásra alkalmas C-karos röntgen-átvilágító készülékkel. Ezek viszont semmit sem érnének az emberi tudás nélkül, amit az Egyetemen évtizedek óta halmoznak fel a szakemberek” – hangsúlyozta Perényi.

Forrás: Szegedi Tudományegyetem
Kép(ek) forrása: Sahin-Tóth István