
A sokat utazóknak lehetnek legérdekesebbek az útleveleket rangsoroló listák. A legismertebb talán a Henley éves összesítése, de a Nomad Capitalist is publikál ilyeneket – utóbbi most adta ki a világ legértékesebb útleveleit vizsgáló 2025-ös jelentését (Nomad Passport Index 2025). A listát európai államok vezetik és Magyarország továbbra is előkelő helyen áll a rangsorban, noha hazánk némileg lejjebb csúszott a tavalyi évhez képest.
A szervezet 10-től 50 pontig terjedő skálán rangsorolta az országokat, 5 különböző szempont szerint, majd ezeket összesítették. Ezek a szempontok különböző súllyal számítanak bele az értékelésbe. A legfontosabb tényező a vízummentes utazás lehetősége, ez 50 százalékot nyom a latba az értékeléskor. A második helyen az adott ország adórendszere áll (20 százalék). Ez azt méri, hogy például külföldiek számára mennyire vonzó gazdaságilag az adott ország útlevelét megszerezni. Emellett 10-10 százalékos súlyt jelent az ország globális megítélése, a kettős állampolgárság megszerzésének lehetősége, valamint a személyes szabadság. Utóbbit olyan tényezők alapján ítélték meg, mint a sajtószabadság vagy a kötelező katonai szolgálat.
A 199-es lista alján (csökkenő sorrendben) Pakisztán, Irak, Eritrea, Jemen, valamint Afganisztán áll. Az élbolyt viszont európai országok uralják. Először a megosztott 10. helyen találunk nem európai útlevelet. A 10. helyezést az Egyesült Arab Emírségek, Új-Zéland és Izland szerezte meg.
Az Emírségek helyezése azért is különleges, mert az ország 2023-ban még a globális lista vezetője volt, majd 2024-ben a megosztott 6. helyet szerezte meg. A Nomad Capitalist közleménye szerint a nemrégiben bevezetett új adók miatt kezdett lecsúszni az ország az elmúlt időszakban.
A 7. helyen szintén három ország áll: Luxemburg, Finnország és Norvégia. Az ötödik helyet Málta és Olaszország szerezte meg, míg a negyedik helyen Portugália áll. A második hely ugyancsak megosztott Svájc és Görögország között, míg az első helyre Írország került.
Magyarország a 32. helyet szerezte meg a 2025-ös listán, megosztva a helyezést Lengyelországgal és Spanyolországgal. Hazánk egyébként a tavalyi évhez képest lecsúszott némileg a listán (a 6 másik országgal megosztott 24. helyről), ám olyan nyugat-európai országok is rosszabbul teljesítenek, mint Németország, Hollandia.
Magyarország a kettős állampolgárság kategóriájában állt a legjobban (40 pont), a többi kategória mindegyikében 30 pontot kaptunk az 50-ből.
A nagy felemelkedők között található Görögország, Szlovénia és Spanyolország. Ezek az útlevelek elsősorban a kedvezőbbé váló adórendszerek miatt tudtak értékesebbé válni.
További érdekesség, hogy vannak olyan államok, amelyek számos nemzetközi rangsorban előkelő helyen teljesítenek, azonban a Nomad Capitalist útlevéllistáján viszonylag rosszul állnak. Ilyen a 26. helyen álló Szingapúr és a 37. helyen álló Japán. Mindkét ország a kettős állampolgárság kategóriájában szerepel gyengén. Japánban ennek lehetősége erősen korlátozott, míg Szingapúr egyáltalán nem is ismeri el. Emellett a japán útlevél az ország adórendszere miatt is gyengébben teljesít, Szingapúr pedig a személyes szabadság kategóriájában teljesít relatíve rosszul.
A cikk szerzője Bartha Ádám.