Life Fehér Patrik 2025. 04. 11.

Ez a hang bizonyítottan megszünteti a tengeribetegséget

Ha te is azok közé tartozol, akik rosszul érzik magukat járműben, utazás közben, van egy jó hírünk: egy bizonyos hang egypercnyi hallgatása is sokat segíthet.

Sokak életét megkeseríti az utazási betegség – orvosi nevén kinetózis – és annak tünetei. Azok szervezete, akik ettől szenvednek, mondhatni megzavarodik a valós mozgástól: a testük nem számít arra, hogy olyan ingerek érhetik az egyensúlyi központot, melyeket nem közvetlenül a test állít elő.

Ez a dolog legtöbbször hajón jön elő, innen is a közismert tengeribetegség név is, de repülőn vagy akár buszon, autóban is tapasztalható. Kezelésére eddig nemigen volt megoldás, bár a tudósok azt gondolták, hogy valamit a füllel kell kezdeni, hiszen ott található az egyensúlyközpontunk.

Nemrég japán kutatók még jobban beleásták magukat a témába, és születtek is ígéretes eredmények. A Nagojai Egyetem kutatói azt kezdték vizsgálni, hogy az egyes hangfrekvenciák, valamint azok hangereje lehet-e bármilyen hatással az egyensúlyérzékelésre.

A kutatók rájöttek, hogy a 100 Hz-es frekvencia 65,9 decibeles erősséggel hatásos lehet.

Csak hogy legyen fogalmunk, mit is jelent a 100 Hz: az emberi fül a 20 és 20 ezer Hz közötti rezgéseket fogja fel. A 100 Hz a skála alján van, azaz egy nagyon mély hangot kellene hallanunk. Közel sem biztos azonban, hogy az eszköz, amiről a First Class cikkét olvassa (vagy épp a hozzája csatlakoztatott hangszóró), alkalmas a hang lejátszására, mindenesetre itt egy 100 Hz-es hangrezgés:

A hangot először egereknél próbálták ki, ahol eredményesen működött. Ezt követően jöttek az emberek, akiket hintáztattak, szimulátorba ültettek vagy épp megautóztattak. A kinetózisra egyébként fogékonyak a hang mindössze egyperces hallgatása után jobban érezték magukat, és ehhez nem kellett gyógyszert szedni vagy más eszközt bevetni. A hang egyébként nem káros vagy megterhelő a szervezetnek, így ilyen jellegű probléma sem áll fenn.

Forrás: New Atlas
Kép(ek) forrása: Getty Images