
Csupán fél perc és egy karfa nélküli, egyenes támlájú, klasszikus szék kell a kivitelezéshez: ennyi idő alatt kell minél több alkalommal felállni ülő pozícióból, az elvégzett gyakorlatok száma pedig reális képet mutat az állóképességünkről.
Ez az úgynevezet Sit-to-stand (STS) gyakorlat, amit gyakran alkalmaznak külföldön, ha műtétek, komolyabb egészségügyi beavatkozások előtt fel kell mérni a fizikai teljesítőképességet. A teszt nem hazudik, mert a mozdulatsort csak az alsó végtagban található izmok aktivitásával lehet elvégezni.
Mivel régóta zajlanak a tesztek, így rengeteg adat született, ezért lehet pontosan belőni, hogy ki hova kerül a táblázatban.
Tehát az otthoni kivitelezéshez csak elszántság kell, és a fél percig egyenes háttal végzett felállások sorozata. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) iránymutatása szerint egy 60-64 év közötti átlagos férfinak legalább 14 felállást kell teljesítenie, nők esetén pedig 12 a gyakorlatok elvárt száma ebben a korosztályban.
85-89 év között azért már csökken az elvárás, ebben a korban nyolc felállási s jó eredménynek számít.
Aki nem éri el az átlagot, annak különböző egészségügyi kockázatok mellett az elesés fokozott veszélyével is számolnia kell.
A teszt nemcsak az idősebbek vagy krónikus betegséggel élők számára lehet hasznos, hanem a fiatalabbaknak is. Kiválóan alkalmas ugyanis a fittség, különösen az alsótest izomerejének és állóképességének felmérésére.
Egy svájci kutatásban csaknem 7000 felnőttet kértek meg arra, hogy végezzék el a tesztet, majd összehasonlították az eredményeket. A 20–24 év közötti férfiak átlagosan 50 ismétlést tudtak végrehajtani egy perc alatt, míg a nők 47-et. Akadtak azonban olyan résztvevők is, akik akár 72 ismétlést is teljesítettek 60 másodperc alatt.