Life FIRSTCLASS 2025. 05. 09.

Így lesz tökéletes a gyep: tippek és trükkök

Bárkinek a kertjét puha, zöld fűszőnyeg boríthatja, ha követi a szakemberek útmutatását és tanácsait, és beszerzi a feladathoz szükséges felszereléseket.

Az eredmény garantált, ha talajhoz, a terület fekvéséhez és benapozottságához, valamint az igénybevétel mértékéhez igazodva választunk fűmagot. A sikerhez az is elengedhetetlen, hogy gyepünket folyamatosan gondozzuk, rendszeresen öntözzük és nyírjuk, emellett időről időre szellőztessük és trágyázzuk – állítják a Praktiker szakértői.

Mikor kezdjünk neki?

Áprilistól nyugodtan füvesíthetünk, vagy nekiláthatunk felújítani, pótolni a füvet ott, ahol kikopott. Első lépésben el kell távolítanunk a gyomot, majd jöhet a talaj fellazítása és feljavítása tápanyaggal, valamint az elegyengetés gyephengerrel.

Így lesz tökéletes a gyep: tippek és trükkök

A fűmagot elvethetjük kézzel vagy szórókocsival, a régi gyepet pedig érdemes szellőztetni. A vágyott, egyenletes zöld fűtengerhez természetesen a későbbiekben is szakszerű gondozásra lesz szükség: így rendszeres öntözésre, időről időre trágyázásra és újabb gyepszellőztetésre. Az első fűnyírást is megejthetjük már, amihez bevethetünk motoros, elektromos és robotfűnyírót, vagy akár fűkaszát is.

Füvesítés lépésről lépésre

A füvesítésre a legjobb időszak a tavasz és az ősz. Tavasszal melegszik az idő, nem kell tartanunk a fagyoktól, a fűmag pedig elég csapadékhoz jut. Ha ősszel szeretnénk füvesíteni, a munkát időzítsük kánikula után és még az első téli fagyok előtt – javasolja Füzesi Melinda, a Praktiker kert- és növényápolási szakértője. Mielőtt fűmagot vennénk a kertészetben, először is gondoljunk át 4 szempontot:

1. Mérjük fel, mekkora területet szeretnénk füvesíteni, ott milyenek a talajviszonyok, mennyire gyomos, mennyire kötött, és milyen más növények találhatók.

2. Milyen használatnak lesz kitéve a gyep: pihenés a cél, vagy a gyerekek focizni is szeretnének rajta.

3. Milyen a kert tájolása, honnan és mekkora árnyék vetődhet a gyepre.

4. Gondoljuk át, mi mást szeretnénk még a kertben, és azt is tervezzük bele a füvesítésbe, ilyen például az öntözőrendszer.

Így lesz tökéletes a gyep: tippek és trükkök

Ha ez megvan, két lehetőség közül választhatunk: gyors eredményt érhetünk el, ha a gyeptégla vagy a gyepszőnyeg mellett döntünk, utóbbival nagy területeket boríthatunk rekordidő alatt. Mivel ez többe kerül, érdemes szakemberrel végeztetni a telepítést. A másik megoldás, ha fűmagot vetünk, amelynek folyamatát 5 lépésre bontja a szakértő.

1. A gyomirtást a gyomok megjelenésekor, még fejlődési fázisban, esőmentes időben érdemes elvégezni, mivel a legtöbb szer levélen keresztül szívódik fel. A gyomirtók hatóideje 1-2 hét.

2. Ezután következik a talaj tisztítása, amikor az elhalt gyomokat, kavicsokat, esetleges törmeléket eltávolítjuk.

3. A talajelőkészítés során a kemény földet lazább közeggel, például homokkal vegyítsük, és komposzttal vagy szerves anyaggal töltsük fel, majd gyephengerrel tömörítsük.

4. Közvetlenül a fűmag elvetése előtt jót tesz a talajnak, ha porhanyósítjuk, vagyis elgereblyézzük, elegyengetjük.

5. A fajtától és a keverék összetételétől függően a fűmagot mindig a termékcsomagoláson feltüntetett g/m² mennyiségben vessük. Vetés után gereblyével dolgozzuk a magokat a talajba, majd ismét hengerezzünk.

Füzesi Melinda szerint azért fontos az alapozás, mert 10-15 centiméteres termőrétegre van szükség az ideális környezethez, hogy sikeres legyen a csírázás és a fű megfelelően növekedjen, fejlődjön.

Így lesz tökéletes a gyep: tippek és trükkök

A gyep persze akkor lesz szép, ha folyamatosan gondozzuk. A Praktiker szakértője ezért azt javasolja, hogy a maggal bevetett területet a fű kifejlődéséig naponta locsoljuk finom permettel. Az első nyírás a vetés után nagyjából 30 nappal esedékes. Ilyenkor a fű felső harmadát vágjuk le, és körülbelül 6-7 cm-es magasságot hagyjunk meg. Ennél jobban ne vágjuk vissza, mert nyáron könnyen kiéghet. Arra is ügyeljünk, hogy ha nem tudjuk szellőztetni és rendszeresen nyírni a gyepet, az alkalmankénti fűnyírás után mindenképp távolítsuk el a nyesedéket, hogy megelőzzük a gyepfilc kialakulását.

Ha gyomnövénnyel találkozunk, például széles levelű útifűvel vagy gyermekláncfűvel, távolítsuk el kisméretű kapával vagy gyomkiszúró kerti szerszámmal. A fűnyíráshoz többféle eszközt, gépet választhatunk barkácsáruházakban vagy webshopokban, így például elektromos, motoros fűnyírót, fűkaszát vagy szegélynyírót.

Forrás: Praktiker