Life FIRSTCLASS 2025. 05. 27.

Léteznek magyar meteoritok, most megnézheted őket

Magyar felfedezésű kisbolygókból származó meteoritdarabok érkeztek a Svábhegyi Csillagvizsgálóba, mostantól bárki megcsodálhatja őket.

A kisbolygók sokszor valós veszélyt jelentenek Földünkre nézve. Eddig összesen 11 olyan kisbolygót fedeztek fel a csillagászok, melyek felfedezésük után pár nappal, vagy csak néhány órával be is csapódtak. A HUN-REN CSFK és az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium folyamatosan üzemelő rendszerei a bolygónkra veszélyes égitesteket a felfedezéstől egészen a lehulló darabok megtalálásáig képesek követni.

A becsapódott kisbolygókból származó meteoritokat és kőzetszöveteiket most először bárki megnézheti – a páratlan gyűjtemény pedig különleges betekintést nyújt a világűrből érkező anyagokba. A felfedezést végző intézet látogatóközpontjában, a Svábhegyi Csillagvizsgáló Klebelsberg Kunó előadótermében egy újonnan kialakított vitrines kiállítótér mutatja be a három magyar felfedezésű becsapódó kisbolygó közül annak a kettőnek a meteoritjait, amelyek elérték a Földet.

Többek között megtekinthető a CX1 kisbolygó apró darabja (Saint-Pierre-le-Vieger meteorit) és a BX1 kisbolygó (Ribbeck meteorit) jelentős darabja is. Ez utóbbit magyar meteoritkereső expedíció talált meg, és a megtaláló Igaz Antal bocsájtotta a kiállítás részére. Sőt, a szintén magyar vonatkozású, 2012-ben becsapódott Kassai meteorit is megtekinthető. A meteorit egy, Magyarországról is jól látszó, teliholdnál fényesebb tűzgömb kíséretében érkezett, majd robbant fel. A magyar biztonsági kamerákon rögzített jelenség felvételéből végül cseh-magyar-szlovák kutatói együttműködéssel számították ki a becsapódás helyét, majd találták meg a meteoritokat.

A kiállítóvitrinnel és vizsgálómikroszkóppal felszerelt tárlatot ünnepélyes keretek között nyitották meg a Csillagászati Intézet alapításának 126. évfordulója alkalmából.

Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat