
Mennyit kell sétálnunk, hogy érezhető legyen annak pozitív egészségügyi hatása? A kérdés sokszor felmerült már az elmúlt évtizedekben, és sokféle válasz is született már rá. A legelső – és legelterjedtebb – válasz a 10 ezer lépés, ám azt kevesen tudják, hogy azért él ez a fejekben, mert az 1960-as években ezzel reklámoztak egy japán lépésszámlálót.
Hogy az ilyen tévhitek és a különféle, eltérő számok helyet végre megszülessen egy igazi, egy nemzetközi kutatócsoport minden eddigi tanulmányt összesített, újraelemezte azokat és előrukkoltak eredményükkel. A vizsgált 57 tanulmányban 160 ezer ember vett részt, azaz adatból nem volt hiány.
A Lancet Public Health nevű tudományos lapban publikált összegzés szerint
Ez a százalékos csökkenés a napi kétezret lépők értékéhez lett viszonyítva. A korábbi számokból azt is kiderítették, hogy olyan, korábban nem gyakran vizsgált problémákra is gyógyír lehet a séta, melyeket eddig elvétve vizsgáltak. A többet sétálók körében pl. 38 százalékkal kisebb eséllyel ütötte fel fejét a demencia, 22 százalékkal alacsonyabb volt a depressziósok aránya, de a cukorbetegek körében is 14 százalékos volt az eltérés.
A kutatók szerint napi 7000 lépés felett a pozitív hatások elenyészőek, a “csoda” 7000-ig történik. Ezzel persze nem azt mondják, hogy ne mozogjunk, ezt fontos leszögezni, sőt: aki már most is 7, 10, vagy még ennél is több ezer lépést tesz, azt érdemes fenntartani.