Korábban már megismertettünk benneteket az UHNWI fogalmával. Ez az ultra high net worth individual (ultramagas nettó értékű magánszemély) mozaikszava, és arra mondják ezt, akinek a vagyona eléri vagy meghaladja a 30 millió dollárt (10,8 milliárd forintot). Ezt a csoportot egyre több elemzésben kutatják és vizsgálják. Így tett most az Altrata nevű adatelemző cég is, és kiadott egy terjedelmes elemzést a Föld leggazdagabb embereiről.
Talán érdemes azzal kezdeni, hogy mennyien is tartoznak ebbe a vagyonkategóriába. Az elemzés utolsó adatai 2023-asak, ebben az évben pedig világszerte 426 ezren mondhatták el magukról, hogy UHNWI-k. Ez 7,6 százalékkal több embert jelent, mint 2022-ben, összvagyonuk pedig még dollárban is felfoghatatlanul sok, nemhogy forintban: 49 ezermilliárd! Ez az összeg meghaladja a világ két vezető hatalmának, az Egyesült Államok és Kína együttes GDP-jét is.
A legtöbb ultragazdag egyébként Észak-Amerikában él (161 ezer), míg Európában és Ázsiában szinte ugyanannyian vannak (111 ezer, illetve 110 ezer). Ázsiához nem számolták hozzá a Közel-Keletet, az ottani ultragazdagok száma nem éri el a húszezret.
Ami a jövőt illeti, az Altrata készített egy előrejelezést is. Számításaik szerint 2028-ra már 587 ezernél is több UHNWI él majd a Földön – ez jelentős, 38 százalékos növekedés a mai adatokhoz viszonyítva. Elemzésükben azt írják, az egész bolygón számítani lehet a vagyonos emberek számának növekedésére, így pl. Afrikában is, viszont hozzátették, hogy a leggazdagabbak fontos központjai a világ 50 legnagyobb városában találhatóak majd. Kiemelték még India szerepét, ahol a várakozások szerint a legkomolyabb fellendülés várható: Bengaluru, Haidarábád és Delhi városában évente 14-16 százalékkal nőhet a 30 millió dollár vagy afeletti vagyonnal rendelkezők száma.