Az érdeklődők a Kutatók Éjszakája keretében szeptember 27-én, 17 órától a szegedi Szent-Györgyi Albert Agora falai között, a Neumann Társaság múzeumi kiállításán ismerkedhetnek meg az 50 éve piacra dobott HP65-össel és a programozható zsebszámológépek evolúciójával. De jeles magángyűjtők előadásain keresztül képbe kerülhetnek a kézi számítógépek történetével és az okostelefonok fejlődésével is.
A HP65 különlegessége, hogy 1975 júliusában, az amerikai Apollo és a szovjet Szojuz-19 űrhajó összekapcsolódása során ilyen típusú számológépeket vittek magukkal az amerikai űrhajósok a pályakorrekcióhoz szükséges számítások elvégzéséhez, arra az esetre, ha a fedélzeti számítógép meghibásodna.
Ez a meglepően kis méretű, de rendkívül sokoldalú számológép jelentős újításokat hozott: beépített mágneskártya-író/olvasó egységgel is rendelkezett, amivel lehetővé vált a kikapcsoláskor korábban elvesző programok mentése. Emellett a készülék minden billentyűje több eltérő feladatot volt képes ellátni, ezzel a módszerrel a billentyűk számát radikálisan le lehetett csökkenteni.
A helyszínen a rendezvény mellett a Neumann Társaság állandó kiállítása, továbbá a MAC40 Apple-kiállítása, megújult Neumann-emlékszobája és a Novotrade-alapító Rényi Gábor tiszteletére avatott emlékvitrin is megtekinthető.
Így lehet programokat tölteni a HP65-re: